Malý ceremoniál se odehrál 29. ledna na Obecním úřadu Všejany, kde pár převzal drobné dary.

Příběh, ve kterém Václav a Iva Bisovi sehráli důležitou roli, se stal 22. ledna odpoledne. U Všejan tehdy došlo k dopravní nehodě, při níž řidička osobního vozidla havarovala poté, co se chtěla na komunikaci vyhnout kočce. Po nárazu do signalizačního zařízení zůstala zraněná sedět ve vozidle, které uvízlo přímo v kolejích.

Měla štěstí. Ve stejnou chvíli jela kolem Iva Bisová. Ta se nejdříve pokusila ženu přimět k odstranění nabouraného auta z kolejí. „To se však nepodařilo z důvodu aktuálního zdravotního stavu řidičky a rozsahu poškození jejího vozidla,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Nováková.

Duchapřítomná žena tak přivolala telefonicky na pomoc svého manžela, se kterým bydlí nedaleko místa události. Situace se ale zdramatizovala, protože se najednou ozvalo zabezpečovací zařízení, které oznamovalo, že přijíždí vlak.

V tu dobu ale už byl na místě také Václav Bis, který v signalizační vestě a se světlem v ruce utíkal po železničním náspu, aby upozornil strojvedoucího vlakové soupravy na vzniklé nebezpečí.

To se mu podařilo a strojvedoucí okamžitě reagoval aktivací rychlobrzdy. Jeho manželka pak v té samé době pomohla zraněné ženě mimo vozidlo.

Vlak ale neměl šanci úplně zastavit. Byl jen kousek od místa neštěstí. Nárazu do auta už nešlo zabránit.

Zraněná žena, která posléze skutečně tvrdila, že se polekala kočky, kterou nechtěla přejet, a vše dopadlo tak, jak dopadlo, musela do nemocnice s podezřením na otřes mozku.

Manželé Bisovi svou pohotovou reakcí nezachránili jen řidičku samotnou. Nezranil se ani nikdo z šedesátky cestujících, kteří jeli oním vlakem.

| Video: Youtube