Pořadatel tradiční jízdy bruslařů Mladou Boleslaví, které se obvykle účastní přes tisíc lidí, dostal vysokou pokutu a také seznam podmínek, které podle něho není možné splnit.

50 tisíc pokuta

„Místo, abych se soustředil na přípravu další jízdy městem, která je velmi náročná, budu vydělávat na pokutu,“ řekl rozhořčený adrenalinový sportovec Petr Manďák, jenž Deníku řekl, že s pořádáním další jízdy bruslařů městem končí.

Při poslední jarní jízdě došlo ke komplikacím. Magistrát totiž vzhledem k rozsahu akce začal požadovat všechna nutná povolení včetně dobrozdání od policie. Ta však uvedla, že pořadatel musí lépe zajistit bezpečnost a pořadatelskou službu a s akcí nesouhlasila, nicméně jí ani nebránila. Na základě stanoviska policie nevydal odbor dopravy Magistrátu města Mladá Boleslav jízdě městem oficiální povolení.

Vzhledem k tomu, že se bruslení přesto uskutečnilo bez řádného povolení, skončil pořadatel, tedy Petr Manďák, u správní komise magistrátu. Ta již vynesla rozhodnutí a včera jej sportovci doručila.

„Ve správním řízení mi dali pokutu padesát tisíc korun za pořádání této akce, kterou policie nebyla ochotna povolit. Protože podle policie byla akce už moc velká, tak ji nepodpoří,“ uvedl Manďák pro Deník. Hrozila mu přitom pokuta až půl milionu korun. Podle policejního mluvčího však policie nic nepovolovala ani nezakazovala, jen sdělila své stanovisko k zajištění bezpečnosti.

Mluvčí města Mladá Boleslav Hana Koišová uvedla, že město jednalo podle zákona a bylo vstřícné, když Manďák doručil žádost o povolení akce pouze dva dny před jejím konáním. Podle Manďáka však nešlo povolení předložit dříve, než se vyjádří policie.

Město: Museli jsme to udělat

Město však v žádosti našlo nedostatky. „Důvodem zamítavého postoje bylo to, že při akci, kde stovky lidí všech věkových kategorií používají jak in-line brusle, tak i jízdní kola za normálního silničního provozu, nelze zajistit bezpečnost tak velkého množství účastníků na trase, která byla žadatelem předložena. Stejně tak tato akce představuje i určité nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu,“ řekla Koišová.

Petr Manďák to však vidí jako zbytečné obavy a poukazuje přitom na konání takových akcí v Praze, Brně, Ostravě či Pardubicích, kde prý takové podmínky organizátoři plnit nemusí.

„Nepodařilo se mi vysvětlit, že i ve dvojnásobném počtu účastníků se tyto akce konají po mnoho let bez těchto neúprosných povolení a nařízení. Nikdo si nechce vzít na triko, že by mohlo vjet do průvodu auto nebo někdo mohl zakopnout a nabourat do auta. To by ale nikdo nemohl chodit ani ven, na zábavy, ani sportovat, protože se vždy může něco stát,“ řekl Manďák.

Policie si stojí za svým názorem

I policie si stojí za svým doporučením, které vydala pro konečné rozhodnutí, jež učinil magistrát. „Policie nesouhlasila s uvedenou akcí z několika důvodů, zejména proto, že s ohledem na předpokládaný vyšší počet účastníků nebyla pořadatelem dána garance řádného zajištění bezpečnosti účastníků akce, stejně jako ostatních běžných účastníků silničního provozu,“ řekl Deníku policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Z důvodu bezpečnosti občanů nebylo podle něho možné souhlasit s akcí za plného provozu. „Argumentace hlavního pořadatele, že vše bylo z jeho strany dostatečně zajištěno, se nezakládá na pravdě, respektive to ve své žádosti nedoložil. I přes to, že magistrát pořádání bruslení městem nepovolil, Policie České republiky ve spolupráci se strážníky udělala maximum pro zajištění bezpečnosti „bruslařů“ i ostatních účastníků silničního provozu,“ dodal Mareš.

Komentář Jiřího Macka: Je třeba zabít Manďáka

Občas máte chuť někoho zabít. Jednou je to soused, který si v noci pouští nahlas muziku. Pak je to chodec, který vám skáče na přechodu před auto. Jindy zase šéf, který nechápe, že dnes se vám nechce pracovat. Nebo třeba podřízený, který zase nesplnil termín.

Jenže je nezabijete.

Občas ale někoho zabijete. Slepici, protože toužíte po lahůdce na paprice. Králíka neb máte rádi maso se smetanou. Pak taky komára, protože nemáte rádi, když vám pije krev.

A pak jsou ti, kteří chtějí zabít Petra Manďáka.

Uspořádal jízdu na kolečkových bruslích Boleslaví. Zbláznil stovky lidí. Každý rok vynakládá své síly – fyzické, psychické i peněžní, aby měli lidé krásný den. Má kolem toho mnoho lítání. Šíleného lítání. Jistě by při tom mnohého úředníka klidně i zabil. Ale nezabije. Jen prosí, žadoní, píše. A patrně občas udělá špatný krok, někde něco zapomene, opomene, nestihne. Věří, že se vše v dobré obrátí. Ostatně jeho životní filozofie je právě taková. Věří v dobro, za které bojuje.

Popravdě, neznám nikoho tak milého, příjemného a slušného. Takového Petra Manďáka mám zažitého v krvi. Je tolerantní a myslí si, že takové bude i okolí. Jenomže ať je jak chce slušný, patrně tady něco přepískl. Začalo mu téct do bot. Počítal asi s tím, že úředník pochopí, že tohle nedělá pro svoji kapsu, ale pro lidi. Jenže úředník nepochopil. Úředník nechtěl. Úředník má své termíny. A ty se rozhodl dodržet.

Proto tleskám úředníkům.

Jen mne tak napadá, jestli to je ten hlavní problém. Tedy ten úředník bez tolerance. Vzpomínám si, že Petr Manďák už měl jisté „problémy“, před časem při zahajování sezony ve skateparku na Radouči. Tam to s radnicí také nějak haprovalo.

A také si pamatuji, že na něho někteří vysoce postavení pánové z radnice nemluvili zrovna potichu. A tak si říkám, jestli ten pes není zakopán někde jinde. Jestli se třeba ten Manďák zrovna nestal nepohodlným.

Určitě se ale mýlím. Protože přesně tak, jako věřím v čistotu myšlenek sportovce, který dělá obrovskou reklamu Mladé Boleslavi, tak se snažím věřit všem na radnici. Že chtějí pro město to nejlepší.

Jen si říkám, proč se ale všichni rozhodli, že toho Manďáka chtějí zabít…