Mamut v Lobči!

Před časem téhle zprávy byly plné noviny. A nyní je ticho po pěšině. Nebo není?

Lobeč bude vlastnit mamuta a do obce budou táhnout davy lidí za muzeem, které není zcela obvyklé.

Bude věnováno dávné historii.

Bude spojeno se jménem Eduard Štorch. A tady je souvislost s oním zmíněným mamutem.

Kde se spojitost mamuta a Lobče vzala? Je to vlastně jednoduché. Na začátku bylo familiární: Dobrý den, jak se máte?

Kdo koho a proč zdravil a vyptával se na stav mysli?

Vše odstartovalo náhodné setkání. Starosta obce Lobeč a milovník historie Luděk Dohnalík navštívil před třemi lety v Národním muzeu výstavu Pravěk. A jak byl zvědavý, dal se do řeči s paní ředitelkou. Po krátké přátelské debatě byla ruka v rukávu. Lobeč si může odvézt po skončení výstavy exponát mamuta. Dvoumetrového mláděte - aby bylo jasno, že to nebude věkem protřelý rodič.

A proč mamut a pravěk mají vtrhnout do Lobče? Opět je to jednoduché. Eduard Štorch má své kořeny právě v této obci na rozhraní mělnického a mladoboleslavského okresu. Na lobečském hřbitově je pochován.

A v Lobči začaly práce na vybudování muzea Eduarda Štorcha.

Tedy, začaly…

Luděk Dohnalík musel nejprve nastínit plán zastupitelům obce, kteří o všech investicích rozhodují. Než tak ale učinil, proseděl dlouhé debaty s lidmi obci a hovořil s nimi, zda tento záměr schvalují. „Viděl jsem nadšení místních lidí a bylo mi jasné, že tohle musíme dotáhnout do konce. Když byla podpora lidí, zastupitelům bylo jasné, že do tohoto projektu musíme jít,“ vzpomíná Dohnalík.

Dokázal sehnat více než milionovou dotaci a mohlo se začít. Lobeč má to štěstí, že obec vlastní budovu, kde sídlí obecní úřad. A v jeho prvním poschodí byly zcela nevyužité prostory. Takže bylo jasné, kde muzeum vznikne.

Nastalo mnoho a mnoho práce. A také mnoho nadšení a oslavných ód, jak to bude báječné.

Otevírat se mělo na začátku letošní turistické sezony.

Jenže, nic. Sliby chyby? Nebo jak to vlastně je? A jak to vlastně bude?

Co a kdo může za to, že muzeum má dveře stále zavřené? „Zní to lapidárně, ale může za to žumpa. Zjistilo se, že ta současná prosakuje. A na novou nejsou peníze. Stát to bude zhruba 100 tisíc korun. Korun. A obec na tohle peníze nemá. Musíme opět zajistit dotaci. Nebo se pokusit o podporu podnikatelů. To samozřejmě ale nejde ze dne na den,“ říká starosta Dohnalík.

Ve svém optimismu ale tvrdí, že letos na podzim chce, aby muzeum bylo otevřeno.

Podaří se to?