Jakmile padl starý režim, do křesla starosty se usadil Jaroslav Bahník. Své místo dosud neopustil. Co se v obci, v níž chce bydlet stále více lidí, změnilo?

Vaše obec se za poslední dobu celkem významně rozrostla. Řekněte nám, na čem teď pracujete?
Aktuálně je pro nás prioritou dokončení kanalizace. V současné době tvoříme projektovou dokumentaci a v souvislosti s ní chceme získat územní rozhodnutí. Myslím, že to už je téměř na spadnutí.

To je investice vaše?
Ne tak docela. Je to závazek, který pro nás na základě smlouvy udělají Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav. Kromě kanalizace ještě chystáme změnu územního plánu kvůli našim prioritám. Dojde například ke změně využití pozemku, na kterém vyroste tlaková stanice, což je vlastně stavba související právě s kanalizací.

Kdy začnete s budováním kanalizace? Kopnete do země už někdy v brzké době?
Konkrétní datum zatím nejsem schopný říct. Podle VAKu, pokud se dodrží všechny plány, musí být hotová do konce roku 2020. To je termín vázaný pro čerpání dotací.

Jak se vám stavbu podaří zafinancovat? Odhaduji, že v rozpočtu desítky milionů, které si investice vyžádá, asi mít nebudete. Budete si brát úvěr?
Určitě, uvažujeme o něm, už jsme si prohlíželi určité nabídky. Z vlastních peněz na to rozhodně nemáme. Jsme moc malou obcí. Naše prostředky nám stačí akorát na realizaci drobných staveb.

Rozumím, to je ale asi kámen úrazu každé vesnice. Když jsem Pískovou Lhotou projížděla, všimla jsem si, že pracujete také na stavbě hřiště.
Ano, jedno vzniká kousek od návsi. Bude moderní s umělým povrchem. Místní si zde budou moc zahrát fotbal i tenis. Kromě něj ale uvažujeme o tom, že podobné víceúčelové hřiště postavíme i v nové zástavbě. Tam máme totiž ještě svůj pozemek, který se na hřiště úplně hodí. Zpracováváme už projektovou dokumentaci. Pokud získáme dotaci, začali bychom s budováním co nevidět. Hřiště by využívali nejen obyvatelé nové zástavby, ale také děti z krnské mateřské a základní školy. Tak alespoň zněla naše předběžná dohoda.

Jak vás tak poslouchám, to by asi nebylo úplně malé hřiště, když je plánované i pro základní školu.
Přesně tak, počítáme s tím, že bychom tam nainstalovali více herních prvků a kromě toho by tam byla dráha i pro hasiče. Naše dobrovolná jednotka nechybí téměř na žádných soutěžích a navíc by se mohly pořádat i u nás. Pozemek je na to dost velký.

Když jsme se přesunuli k nové zástavbě, řekněte mi, chystáte ještě další parcely ke stavbě rodinných domů?
Určitě, v současné době máme připravených čtyřicet osm parcel a jsou i zasíťované. Náklady na dotažení elektřiny a vody si hradili soukromí majitelé pozemků.

Písková Lhota je jednou z obcí, kde přibyly desítky domů a desítky lidí. Věděl byste, kolik nových obyvatel máte?
To je docela problém. V první etapě, která začala před pěti lety, se zde má postavit šedesát osm rodinných domů. Teď je zde trvale hlášeno asi 40 lidí, ale někteří, přestože tu bydlí, se sem ale ještě nestačili přihlásit. Jak jsem ale zmínil, s výstavbou nejsme rozhodně u konce. Stále jsou zájemci.

Nedivím se, pro lidi jste výhodou lokalitou.
Také bych řekl. Nájezd na rychlostní silnici je vzdálený zhruba dva kilometry a do Mladé Boleslavi je to jen několik kilometrů. Navíc je tu dobré dopravní spojení a klid. Občas nás z R10 ruší hluk od rychle jedoucích aut, ale to vždy záleží na tom, jakým směrem zrovna vane vítr. Plánovali jsme postavit protihlukovou zeď, ale pozemek není náš, takže je to běh na dlouhou trať. Máme ale val.

Zajímavosti z Pískové Lhoty

close Místní kostel, kde se koná řada akcí, například zpívání o Vánocích zoom_in území je osídleno už od doby pravěku. Svědčí o tom pozůstatky dvou výšinných opevněných hradišť v lese mezi Brodci a Pískovou Lhotou.

první písemná zmínka o obci se dochovala z roku 1398, část zvaná Zámostí je dokonce ještě o tři desetiletí starší. Kronika uvádí rok 1361.

v Pískové Lhotě je dokonce několik památek, které jsou zapsané v Ústředním seznamu kulturních památek:

boží muka – nacházejí se v poli přibližně deset metrů od polní cesty vedoucí na jih ze silnice 1/16 před jejím křížením se silnicí 11/610
socha sv. Jana Nepomuckého – najdeme ji v poli přibližně 70 metrů od silnice 11/610
výšinné opevněné sídliště – „Hradiště nad Vlčím dolem" je přibližně kilometr jižně od obce v lese
výšinné opevněné sídliště – hradiště Valy – to zase objevíme v lese, přibližně dva kilometry jižně od Pískové Lhoty
hospoda čp.1 – bývalá hospoda „Na písku", barokní stavba z poloviny 18. století se zdobeným průčelním štítem
zřícenina hrádku Starý Stránov – nachází se na terénní hraně údolí Jizery mezi Pískovou Lhotou a Zámostím
židovský hřbitov – je situován přibližně sedmdesát metrů východně od zříceniny hrádku.