Téměř sto tisíc korun. Takovou sumu potřebovala jednotka intenzivní péče (JIP) na dětském oddělení Klaudiánovy nemocnice na nové polohovací lůžko pro malé pacienty.

Dobrá věc se podařila díky sportovní akci, která se konala v červnu na mladoboleslavském letišti. Stovky návštěvníků dětského dne ukázaly, že jim prostředí v nemocnici není lhostejné.

Jak uvedla primářka dětského oddělení Alena Štolcová, postel musela splňovat určité parametry.

Speciální matrace

„Na intenzivní péči hospitalizujeme děti až do devatenácti let. A právě pro ty je nové lůžko určeno. Pacienti si ho mohou elektricky polohovat, což znamená, že sestra už ho nemusí ručně zvedat. Kromě toho má ještě speciální matraci, která významně snižuje riziko proleženin," vyzdvihla jednu z výhod Alena Štolbová s tím, že kapacita dětského oddělení je nyní 64 lůžek.

Dodala, že také následná manipulace, například převoz z pokoje do pokoje, jde teď mnohem lépe. Nejde přesně říct, jakou dobu stráví pacienti na dětské jednotce intenzivní péče. Podle primářky Štolbové záleží na konkrétním onemocnění. Na oddělení léčí například zánět mozkových blan či septický šok, který je způsoben bakterií, jež se dostane do krevního oběhu.

Na dětské JIP jsou ošetřovány děti se závažnými a život ohrožujícími onemocněními, u nichž je nezbytný stálý dohled zdravotníků a pravidelné sledování životních funkcí.

Dana Zábranská z Baby clubu Lachtánek, která akci s Veronikou Slabihoudkovou z kosmonoské mateřinky tři měsíce připravovala, je s vybranou částkou 95 507 korun spokojená.

„Paní primářce jsme tehdy slíbily, že peníze na novou postel získáme a povedlo se. Lidé přispívali různou částkou. Někdo dal pár korun, jiný i stovky. Pomohlo i koupení lístků do tomboly," řekla v pondělí při předání lůžka Dana Zábranská.

Není to však první charitativní akce, kterou dámy ve prospěch nemocnice uspořádaly. Už v minulosti pro oddělení koupily televize a pračku.