„Letos v březnu to byly dva roky, co se nám narodil syn Vojta. Bohužel již pár hodin po narození se u něj objevily komplikace a to takové, že měl neměřitelnou hodnotu cukru. To znamenalo velké riziko hypoglykémie. A právě kvůli tomu byl deset dní na JIP,“ popsala zákeřnost choroby Vojtíškova maminka Denisa Jenčová.

Po deseti dnech si miminko mohla konečně vzít z nemocnice domů. Lékaři tenkrát komplikace přikládali Vojtově vyšší porodní váze. Měl něco málo přes čtyři kila.

Zvrat po měsících

Dva měsíce bylo potom všechno v pořádku. Chlapeček se vyvíjel jako běžné zdravé dítě. Jen o něco pomaleji přibíral na váze. Pak ale přišel zvrat a Vojta přestal jíst. Vyděšení rodiče vzali chlapce ihned do nemocnice. Tam lékaři zhodnotili, že je jeho stav velmi vážný, a ihned ho letecky převezli do pražského Motola.

Následovalo několik vyšetření, než se ukázala diagnóza glykogenóza. Onemocnění, kdy játra neštěpí cukry. Od té doby měl Vojta přesně nastaveno co, kdy a v jakém množství může jíst. Přišly však další komplikace a Vojta kvůli nim musel dostat PEG, což je speciální hadička, která dodává potravu přímo do žaludku. Tu má dodnes.

Další komplikace

Jenže se situace dál komplikovala. Loni v březnu prodělal Vojta virózu, s níž přišla i teplota. Chlapcův stav se po ní zhoršil natolik, že si rodiče vyslechli ten nejhorší verdikt. „Lékař nám sdělil pro nás nejhorší zprávu. Pokud tento stav přežije, čeká ho transplantace jater,“ vysvětlila maminka.

Od října je Vojta na čekací listině na nová játra. Celý den a celou noc musí být na infuzích a jídlo dostává každé 2,5 hodiny do PEGu.

Boj s chorobou něco stojí a právě pro Vojtu nyní Nadační fond Marka Koštíře prostřednictvím memoriálu shání potřebné finance. Ten se uskuteční na dolnobousovkém fotbalovém stadionu v sobotu 26. června. Právě na něm totiž úspěšný fotbalista Marek Koštíř strávil mnoho sezon. Než jeho mladý a nadějný život přerušila vážná autonehoda.

Pokud chcete pomoci, tak nemusíte čekat až na memoriál. Chlapečkovi lze poslat peníze také prostřednictvím transparentního účtu: 2601871062/2010.