Podávání přihlášek ještě není uzavřené. Zájemci se mohou hlásit až do 14. srpna. „Chtěli bychom aktivizovat hlavně tvůrce z Mladé Boleslavi a okolí,“ uvedl za organizaci Maker Faire, která se svým festivalem pro kutily a inovátory objíždí celou republiku, Daniel Jirotka. Aktuálně je na akci přihlášeno asi 20 projektů. Je však řada takových, kteří prozatím nepotvrdili svoji přihlášku. „Často to nechávají na poslední chvíli,“ upozornil Jirotka.

Přehlídka inovátorů proběhne v nově zřízeném prostoru v bývalé tovární hale za Střední průmyslovou školou Mladá Boleslav, který nese jméno Pluhárna.

Akce má pro tento prostor výjimečný význam. Maker Faire se zde totiž uskutečnil jako úplně první akce už loni, ačkoli v té době ještě zdaleka nebylo jasné, co bude s halou nadále.

Tehdy se v hale uskutečnily i prohlídky a lidé mohli posléze s vedením radnice sdílet své nápady na její využití. Magistrát se pak začal v záchraně haly a její přeměně na Pluhárnu spolu se Škoda Auto významně angažovat. „Tento prostor rozhodně vítáme a akce zde podporujeme. Jistě je to místo, které zde chybělo a je řada akcí, které jsou pro tyto prostory vhodné,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková s tím, že vedení radnice má radost, že vznik podobného areálu má dobrý ohlas nejen ze stran obyvatel a návštěvníků města, ale také vystupujících. I návrat samotného Maker Faire vedení města těší. Dokonce natolik, že jej finančně podpořilo a pomohlo ji vykomunikovat.

O chod Pluhárny se nyní stará Netradiční spolek. „Snažíme se oživit prostor Pluhárny a ukázat, co je tam všechno možné do budoucna. A tak jsme se dohodli, že letošní ročník jejího provozu budeme brát jako nultý,“ sdělil předseda spolku David Cígler.

Právě během letošního nultého ročníku provozu by měli Boleslaváci ukázat, jak velký zájem o akce v netradičním prostředí mají.