Část společnosti totiž čin odsoudila a mladíky z Ptýrova označila za vandaly. Jejich argumentace byla taková, že májka nebyla Mnichova Hradiště, ale dětí, které ji stavěly. Starosta města Ondřej Lochman tehdy prohlásil, že ho celá věc nijak netěší. „Přijde mi nefér, že pár dospělých zničí dětem jejich práci,“ řekl tehdy. Podle něj je to ale ponaučení jak pro radnici, tak i pro dětský parlament do budoucna. „Pokud se chtějí vracet k dávným tradicím, tak se vším všudy. Třeba si příští rok májku lépe ohlídají," dodal. Únos májky byl sice zaznamenán na městských kamerách, ale žádnou soudní dohru neměl.

Zvítězil rozum a tradice

„Očekávali jsme reakci, ale ani náhodou nás nenapadlo, že se to takhle zvrtne. Opravdu mělo jít pouze o žertík, rozhodně jsme tím nechtěli nikomu ublížit, a už vůbec ne dětem," řekl před rokem Karel Popovič, jeden z aktérů zmizení májky. Počínání Ptýrovských obhajovala i starostka Milena Koštejnová. „V žádném případě o vandalismus nešlo, jen o tradici, ke které patří nejen stavění a zdobení máje, ale také její hlídání,“ uvedla a následně dodala, že i u nich ve vesnici zdobí májku děti.

Otázka, jak to v Hradišti a v Ptýrově bude s májkou za pár dní, se přímo nabízí. „Naše májka bude třicetimetrová,“ řekla starostka Ptýrova Milena Koštejnová a dále uvedla, že ji budou stavět muži z obce, ale že bude tradičně vyzdobena dětmi. O loupení cizích májek neví. „Vloni to byla spontánní akce, neplánovaná. Myslím, že letos bude cílem naši májku uhlídat,“ vysvětlila.

A Karel Popovič? „Prioritní úkol na letošní rok je májku především ubránit. Obzvlášť, když jsme to před rokem byli my, kdo májku někomu ukradl,“ řekl s úsměvem a dále uvedl, že vnímá zvýšený zájem o jejich májku i z okolních obcí. O loňské akci má jasno. „Myslím, že to vztahům nakonec prospělo. Jednak si všichni z historie něco nastudovali a pak také z Hradiště přivezli výkupné v podobě soudku piva, a to se společně vypilo,“ uvedl muž z oddílu bojového umění Capoeira.

Také Mnichovo Hradiště se na svátek jara pečlivě připravuje. „Musím potvrdit, že loňská akce nakonec dopadla pozitivně, vše se v dobré obrátilo. Došlo k mnoha nedorozuměním, která ale vyústila studiem historie a tradic,“ řekl starosta Hradiště Ondřej Lochman. Podle jeho slov bude májku opět připravovat dětský parlament, tentokrát ale řádně informovaný o zákonitostech svátků jara. „Naším cílem bude májku ubránit. Budeme ji ale hlídat jen jednu noc,“ prozradil starosta Lochman, který se do hlídání májky také zapojí. „Mám vyčleněný čas, kdy ji budu osobně hlídat,“ dodal s úsměvem.