Bouška ve svém proslovu před vzdáním se funkce prvního náměstka primátora a volbou primátora ocenil spolupráci, kterou mají v Mladé Boleslavi koaliční strany. "O věcech diskutujeme hodně, ale ty debaty - a to jsem vděčný - probíhají za zavřenými dveřmi," řekl Bouška.

Zmínil, že chce pokračovat v základních prioritách, které Boleslav má. Jde zejména o dostupnost služeb pro občany, jako je například městská doprava nebo poplatky za svoz komunálního odpadu. Chce rovněž pokračovat v zavádění parkovacích zón a čerpání evropských dotací.

Nwelati při zhodnocení svého působení na nejvyšším postu ve městě a před vzdáním se funkce primátora zmínil, že do komunální politiky vstoupil v roce 2002 s cílem změnit město k lepšímu. Koalici v roce 2006 podle něj sestavovaly vítězné strany tak, aby vydržela více let. Upozornil, že z politiky neodchází a chce se věnovat zejména projektu dostupného bydlení.

Bouška, který vedl po předloňských volbách koaliční jednání, tehdy neobvyklou dohodu zdůvodňoval zejména snahou o zachování stability. Nová koalice navázala na koalici z předchozího volebního období. Do podzimu 2022 vedla Mladou Boleslav široká koalice ODS, STAN, ANO s Volbou pro Mladou Boleslav a ČSSD. Aktuální koalici tvoří ANO+Volba pro Mladou Boleslav, ODS, STAN a Hlas pro Boleslav, v 33členném zastupitelstvu 26 míst.

Vítěz posledních komunálních voleb v Mladé Boleslavi, ANO+Volba pro Mladou Boleslav, získal 11 mandátů. Druhá byla koalice ODS a TOP 09 s devíti mandáty. Třetí STAN získal čtyři zastupitelská křesla. Šance pro MB (KDU-ČSL, Zelení) obsadila čtyři mandáty, tři zastupitele má SPD, dvě Hlas pro Boleslav.

Nwelati už dříve uvedl, že po předání primátorského mandátu se chce věnovat zejména projektu dostupného bydlení v městské části Dubce. Zastupitelé dnes schválili založení městské společnosti pod názvem Městská společnost pro dostupné bydlení Mladá Boleslav. Nwelati bude jedním z jejích jednatelů.

Rozpočet Mladé Boleslavi bude letos opět schodkový, jak schválilo zastupitelstvo koncem února. Výdaje mají činit 1,965 miliardy korun a příjmy 1,823 miliardy. Na loňský rok mělo město schválený rozpočet s výdaji 1,492 miliardy a příjmy 1,425 miliardy korun.