Tisíce osobních a stovky nákladních aut denně. To je realita, se kterou musí žít v Luštěnicích. Hlavní silniční tah z Mladé Boleslavi do Nymburka totiž vede přes celou obec. A to se místním nelíbí. Proto všichni volají po obchvatu, o kterém se hovoří už roky. Jaká je situace nyní?

V plánu je obchvat v západní části obce, mezi obcí a lokalitou Zelená, která patří pod luštěnickou správu. Že bude obec rozdělena, to nevadí, horší je podle starosty obce Václava Jakubce jiná věc.

„Připravované územní rozhodnutí, se kterým nesouhlasíme, říká, že by trasa obchvatu vedla příliš blízko Brodecké ulice. V této lokalitě chceme vystavět až pět desítek rodinných domů,“ uvedl Jakubec.

Obec s návrhem územního rozhodnutí nesouhlasí, musí však urychlit zásadní věc: nemá totiž zpracovaný územní plán! „Dnes máme schválené tzv.vymezené území, což je potvrzení, že můžeme stavět v zastavěné části obce, ale už ne například v části, kde jsou pole,“ podotkl starosta.

Vedení obce proto musí urychleně zpracovat územní plán, který by zaručil, že obchvat nebude příliš blízko uvažované budoucí výstavby.

„Jsme všemi deseti pro obchvat, ale aby vznikl pár desítek metrů od zástavby, to by nemělo smysl,“ dodal Václav Jakubec.