Luštěnice totiž leží jen pár kilometrů od Mladé Boleslavi, navíc v blízkosti automobilky, a patří tedy mezi lákavou lokalitu k bydlení. A je to vidět především na poptávce po bytech, případně po stavebních pozemcích.

V obci přibývá mladých rodin, což se odráží právě na naplněnosti tříd ve školce. Před šesti lety proto úřad kývl na kontejnerovou třídu, která navázala na stávající pavilon a nafoukla kapacitu o dalších pětadvacet míst. Jenže uběhlo několik let a školka se musí opět zvětšit. Potíž je ale v tom, že budova jako taková už nevyhovuje. Jediným a schůdným řešením je proto poslat ji k zemi a znovu postavit.

Čtěte také: Kapka naděje podpořila nemocnici

„Školka byla postavena někdy během sedmdesátých let a pochopitelně dnes už technicky ani ekonomicky nevyhovuje. O tom vypovídá i fakt, že v minulosti se například vlivem větru prolomil nosník, " vysvětlil místostarosta Luštěnic Roman Prchlík.

Kromě kapacity je největším problémem také morálně zastaralá kuchyně. V ní se sice ještě vaří, ale to jen díky šikovným kuchařkám.

Zastupitelé proto chtějí opět žádat o dotaci. Před tím ale musí mít hotovou projektovou dokumentaci a stavební povolení. „Plánujeme, že nová školka bude o jedno patro vyšší. Současně vytvoříme lepší podmínky pro kuchyni a přibude i jedna třída pro pětadvacet dětí," naznačil záměr Roman Prchlík.

Místostarosta odhaduje náklady na zhruba dvacet milionů. Nejvíce peněz spolkne bourání pavilonu. „Je plný azbestu, což vyžaduje i speciální techniku. Tento nebezpečný odpad musí být likvidovaný pouze v uzavřeném pytli," popsal místostarosta.

Z obecního rozpočtu ale celou odhadovanou částku uhradit rozhodně nezvládnou. Peníze potřebují i na jiné investice. A právě proto žádají o dotaci.
„Získat se ji pokoušíme už minimálně šest let a zatím marně. Nevzdáme to ani letos. To, jestli uspějeme, se dozvíme v prosinci. Teprve potom se můžeme rozhodnout, jak budeme dál postupovat," dodal s tím, že případná stavba by trvala zhruba čtyři měsíce.

Čtěte také: Šťastný konec! Čížovka se po letech otevřela