Během tří dnů se při již třiatřicátém Setkání loutkových divadel za oponou vystřídala pětice souborů. Hned v pátek děti ze základních škol i mateřinek zhlédly Prince Bajaju v podání hořovického souboru Malá scéna. V sobotu byl program ale pestřejší. Neohroženého Mikeše na dopoledne přivezlo loutkové divadlo Srdíčko z Jičína a příběh O skákavé princezně sehrálo divadlo Ještěd z Českého Dubu. Včerejší dopoledne bavil nejmenší Birlibán z pražského divadla A šmytec. S poslední inscenací Perníkové narozeniny vystoupil Martínek z Libáně.

Jak řekl principál loutkového divadla Rolnička František Vojtěch, jde o spřátelené soubory, které se navzájem zvou do svých měst.

„Dnes má loutkové divadlo spoustu forem. Například v představení Birlibán mohou návštěvníci sledovat nejen počínání maňásků, ale také jejich vodičů. Vše pak doplňují písničky," naznačil František Vojtěch.

Poznamenal, že benátecký soubor Rolnička, v němž působí téměř čtyřicet let, se snaží hrát tradiční divadlo. To znamená, že v jejich pohádkách jsou vidět pouze marionety, s nimiž jejich vodiči pohybují na nitích.

Televize divadlo nenahradí

Atmosféru loutkového divadla ani nejmodernější televize nemůže nahradit. „Mluvíme živě, ne z žádného playbacku. Když mluvič vidí, že děti na jeho řeč reagují, může se trochu odchýlit od textu a může s nimi komunikovat. V nich to pak může vyvolat pocit, že mohou děj ovlivnit. Tohle se v televizi nikdy nestane," poukázal principál benáteckých loutkářů, kteří mají stálou scénu postavenou v bývalé škole. Má ale nízkou kapacitu, vejde se do ní maximálně čtyřicet návštěvníků. Proto si na větší akce půjčují sál Záložny, aby se na loutková představení mohlo přijít podívat co nejvíce dětí.

Přestože má Rolnička tucet dospělých členů, stále se snaží pro malé diváky vymýšlet nové pohádky. V současné době loutkáři nacvičují pohádku O pyšné base, s níž za dětmi chtějí přijít během dubna. Kromě toho se připravují také na venkovní vystoupení v rámci dětského den, který Benátky pořádají v neděli 31. května.

„Máme přibližně třicet marionet, což je základní sada, s níž můžeme hrát tradiční představení. Kromě klasických králů, princezen a čertů máme i kašpárka.," vysvětlil František Vojtech. Disponují také asi dvacítkou maňásků, kteří nejsou nároční na prostor. Jednoduše je přepraví autem a jejich scénu lze postavit kdekoliv. Používají je například při představeních v mateřinkách.