Jak vysvětlil Adam Maršál, který se stará o mediální podporu, z původních čtyř jezdců jich bude bojovat o nejlepší umístění ještě o dva více, tedy šest. „Tři nejrychlejší vždy postoupí do dalšího kola, tři zbylí mají bohužel smůlu," konstatoval Adam Maršál.

Aby závodníci nabrali co největší rychlost, musí se dobře rozjet ze startovní rampy. Do cíle se pak dostanou za pomoci jakéhosi pumpování v nohách. „To znamená, že na závod musí být připraveni nejen po technické a dovednostní stránce, ale musí mít také dostatek síly," doplnil.

V kategorii mužů se na start postaví nejen loňský vítěz Nicola Nührig z Rakouska, ale o titul bude bojovat také pořadatel Michal Maroši, český biker a dlouholetý závodník světového poháru na horských kolech. V kategorii žen se bude o nejlepší výsledek snažit olympijská vítězka z ruské Soči ve snowboardcrossu Eva Samková.

Přestože na sněhu patří k absolutní světové špičce, na pevné ploše a kolečkách už si tak jistá není. „Je to úplně něco jiného, najednou nemám nohy přidělané k desce, to znamená, že nemám takovou stabilitu jako na sněhu," porovnává hlavní rozdíl mezi sněhovou a suchou disciplínou Eva Samková.

I tak se ale na závodění těší. Je to pro ni hlavně relax.

Ježdění na longboardu, tedy na prkně, které je o něco delší než skateboard, považuje za součást tréninku, který jí pomůže zlepšit techniku a cit při zdolávání boulí.

I když dává jednoznačně přednost snowboardu, v její sbírce bychom našli i vlastní prkno na longboard. „Jde o klasický surf tvaru desky. V sobotu ho otestuji, tak jsem zvědavá," říká olympijská vítězka.

Longboardový závod měl premiéru minulý rok v Praze a právě letos se přestěhoval do Benátek nad Jizerou. Z původní jednodenní akce vznikla třídenní. Dva dny jsou ale určeny k seznámí se s tratí.