„Přesto, že by se radikální zásah do plně olistěného, vitálního stromu uprostřed vegetačního období mohl zdát nešetrný, jedná se v případě lípy na náměstí o jediný možný způsob, jak jej zachovat na stanovišti," stojí na webových stránkách města Kosmonosy. V příštím týdnu bude strom zařazený nedávno do Zelené stezky Mladou Boleslaví a Kosmonosy prořezán, před brzkou zkázou jej to ale nezachrání.

Lípa srdčitá, jež je dominantou náměstí, měří 13 metrů, má obvod kmene bezmála 2,5 metru a vysazena byla před sedmdesáti lety. Poté, co se však ze stromu během vichřice posledního března odlomila jedna z kosterních větví, prošel strom podrobným zkoumáním. Příčinou byla dřevokazná houba.

Město se tedy obrátilo na soudního znalce, který za použití akustického tomografu a tahové zkoušky vyhodnotil stabilitu stromu jako nízkou a doporučil strom stabilizovat řezem. Ten však podle zpráv městského úřadu pouze minimalizuje možnost dalšího lámání a vyvrácení, další působení dřevokazné houby neovlivní. Strom tak bude podle současných odhadů za šest až osm let stejně pokácen.

Městský úřad v prognóze i konkrétním vedení řezu vychází ze znaleckého posudku, který je k nahlédnutí na správním odboru.