Na začátku 20. století byla obec připojena k vojenskému újezdu Mladá, což poznamenalo celé její následující dějiny. V roce 1940 byl Lipník vystěhován, a po celou dobu trvání 2. světové války sloužil jako střelnice německých vojáků.

„V obci před vystěhováním žilo 750 lidí, řada z nich se ale návratu, k němuž došlo v roce 1945, nedožila, další se nevrátili z jiných důvodů," líčí tři čtvrtě století staré události starostka obce Ingrid Podroužková.

V Lipníku si tuto neveselou kapitolu vlastní historie připomínají každých pět let, a nejinak tomu bylo i tuto sobotu.

Vzpomínkového setkání rodáků a přátel se navíc zúčastnil také historik Aleš Kubeš z Milovic, který na besedě převyprávěl zájemcům pohnutou a zajímavou historii tohoto regionu. Pietní akce u pomníku se dopoledne zúčastnil i senátor Jaromír Jermář a náměstek hejtmana Středočeského kraje Karel Horčička.

Kromě rodáků, obyvatel obce a několika málo pamětníku ale do Lipníku dorazili i členové spolků vojenské historie. Zastřešuje je organizace Military Experience, která má s podobnými akcemi bohaté zkušenosti, jak Boleslavskému deníku prozradila její mluvčí Lucie Vlčková.

„Prezentujeme tady celou řadu spolků, které se zabývají vojenskou historií. Lidé mají možnost na cokoliv se nás zeptat, máme tady i několik armádních vozidel a dalších strojů včetně zbraní, kompletních uniforem z různého období a celou řadu dalších věcí, většinu z nich si lidé mohou osahat a vyzkoušet," vysvětlila.

Smyslem akce je připomenout minulost bývalého vojenského prostoru Milovice Mladá, který ve většině nejen zdejších obyvatel nevzbuzuje právě příznivé představy.

„Tohle území mají lidé zafixované jako místo, kde byli Rusáci a po nich zůstal bordel a pusto, což ale dávno není pravda," vypráví další z členů Military Experience, Martin Polák.

Snahou nejen zmíněného spolku je vrátit do této lokality život a ukázat turisticky zajímavá místa, která představují vzpomínku na několik historických etap naší země.

V okolí je například celá soustava bunkrů, a spolky usilují o jejich renovaci a přetvoření na improvizovaná muzea.