„Počet volajících se opravdu zvyšuje. Řešíme problematiku v souvislosti s koronavirem, kdy lidé vyjadřují své obavy o zdraví své i blízkých. Mají často strach, že včas neseženou dost ochranných prostředků,“ potvrdila psychoterapeutka z Linky důvěry Renata Nekolová.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Linka důvěry řeší často problémy těch, kteří už s ní dříve byli v kontaktu, ale nyní se vlivem tíživého pocitu a strachu z pandemie jejich stavy ještě zhoršují. Často se pak objevují i problémy vztahové, které vznikají nově pod vlivem změny. Lidé jsou najednou doma více spolu a dochází k neshodám. „Někdy žije více generací pohromadě, takže mají rozdílné názory a postoje a navíc se špatně adaptují na novou situaci,“ připomněla odbornice.

Další velmi zásadní tématika těchto dní, kterou volající často řeší, jsou finanční problémy, do kterých se dostali pod vlivem náročné životní situace. Chybí jim peníze třeba na zaplacení nájmů a dalších poplatků spojených s provozem domácnosti.

Jsou ale i tací, kteří se potřebují obecně „jen vypovídat“. Linku využívají třeba k odreagování negativních emocí a její personál si tak často vyslechne spoustu zloby. Nejčastěji volající viní rekreanty, kteří si vyrazili na hory do Itálie či Rakouska a podle nich do České republiky tak nemoc zatáhli. Zlobí se však i na ty, kteří nedodržují nařízení v souvislosti s karanténou, zároveň ale prožívají vnitřní rozpor, když se bojí zavolat na kompetentní místa, aby nebyli označeni za udavače.

Terapeuti na konci linky se snaží volající vyslechnout a dát jim v těžkých dnech radu. „Doporučujeme lidem dělat si na každý den program, aby se dostali na jiné myšlenky. Postupně si dodělávat starší resty, pracovní i osobní. Věnovat se třeba více dětem,“ popsala Nekolová. Člověk podle ní nemá doma jen tak sedět. „Je nutné dopřát si zájmy a koníčky v náhradní formě a podle aktuálních možností,“ dodala psychoterapeutka.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in