Tento problém již teď – celé dny před vysvědčením – zásadně vnímají také na Mladoboleslavské Lince důvěry SOS a Centru psychoterapie. Vždy v době kolem vysvědčení na Lince důvěry v Mladé Boleslavi pociťují větší nápor. Mnohdy jde ale jen stěží rozluštit, jestli jsou na vině jen známky, nebo i něco dalšího.

Podle Renaty Nekolové z Linky důvěry jsou tyto problémy spojené s dalšími závažnými problematikami například: manželskými, partnerskými, rodinnými, generačními, výchovnými, nebo třeba zdravotními. „Známky dětí bývají často prestižní záležitostí rodičů, které hrají ve vztazích rodičů a dětí značnou roli,“ řekla.

Pracoviště se podle Nekolové snaží svými osvětovými programy přispívat k prevenci stresových a krizových stavů, které mívají často tragické důsledky. „Jde třeba o poškození zdraví dětí, rodičů, domácí násilí, drogové a jiné závislosti a jejich důsledky-zdravotní, sociální, kriminalita bohužel někdy i nevratné,“ popsala Nekolová.

Za tím, že dítě musí volat na Linku důvěry tak nemusejí být čistě jen známky. Je ale pravděpodobné, že celé dění v této době značně vygraduje.

Renata Nekolová proto rodičům radí zachovat nad vysvědčením klid. „Až děti přinesou vysvědčení, řešte vše s klidnou hlavou, na výsledky svého potomka se snažte dívat s tolerancí a porozuměním. Zkuste se zamyslet sami nad sebou,“ zdůraznila expertka s tím, že je zapotřebí dítě odměnit za snahu, dát mu najevo, že jeho úspěch a hodnota nezáleží na školních výsledcích. „Dítě potřebuje cítit bezpodmínečnou lásku rodičů. K tomu, aby se výsledky změnily, by pak rodiče měli hledat správnou motivaci. Dítě má cítit, že na to není samo a že se o rodiče může opřít,“ dodala.