Konkrétně bylo k 30. červnu o 36 nezaměstnaných více než o měsíc dříve. „Míra nezaměstnanosti stoupla z 1,96 na 2,03 procenta,“ spočetl Lubomír Kiš z Úřadu práce Mladá Boleslav. Pod magickou hranicí dvou procent tak míra nezaměstnanosti v regionu vydržela pouze jediný měsíc.

Současný počet lidí bez práce na Mladoboleslavsku je 1710. Nově přihlášených nezaměstnaných úřad v červnu napočítal 307, evidenci pak opustilo 271 osob. Z nich 166 lidí nastoupilo do práce, zbylých 105 bylo vyřazeno z jiných důvodů včetně toho, že byli vyloučeni z evidence pro nespolupráci.

Přestože míra nezaměstnanosti letos poprvé stoupla, pozitivní je, že se znatelně zvýšil počet volných pracovních míst. „Na konci května jsme evidovali 2631 volných pracovních míst, na konci června už 2930,“ uvedl Kiš. Pro nezaměstnané je to vítaný nárůst pracovních příležitostí o 298. Podle nejnovějších čísel tak na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,58 uchazeče.

V brzké době se však úřad práce připravuje na další nápor nových nezaměstnaných lidí. Důvodem je avizované hromadné propouštění v bělských papírnách. Podle vedoucí oddělení trhu práce Úřadu práce Mladá Boleslav Pavly Dufkové půjde o zhruba stovku zaměstnanců, přičemž zhruba šest desítek z nich je trvale hlášeno v okrese Mladá Boleslav. „Tito propuštění lidé by se však měli poměrně snadno uplatnit na trhu práce. Ovládají totiž poměrně žádané profese a mají praxi,“ tvrdí Pavla Dufková. Přesto za posledních několik let nepamatuje, že by bylo na Mladoboleslavsku hromadně propuštěno tolik lidí.

K poslednímu červnu evidoval mladoboleslavský úřad 406 nezaměstnaných lidí se zdravotním postižením a 96 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Zdravotně postižených tak bylo oproti květnu o devět méně, zato absolventů škol a mladistvých o 16 více.

Přibylo také pracovních povolení pro cizince. „K poslednímu červnu jsme vydali 2131 platných povolení k zaměstnávání cizinců, což je o 112 více než v květnu,“ informoval Kiš. Občanů Evropské unie a Švýcarska, kteří pracovní povolení nepotřebují, však na Mladoboleslavsku naopak ubylo. Úřad jich ke konci června napočítal 10 215, což je o 291 osob méně než před měsícem.