Bělá má za sebou dost divoké volební období, měnit se tu musel i starosta, a to je právě jedna z věcí, s níž mají někteří zdejší lidé potíž.

Vydali jsme se do ulic zjistit, co Běláci považují za největší problém, a výčet to nebyl zrovna krátký. Najde se ale samozřejmě i řada věcí, které se povedly a jsou ku prospěchu města.

„Vadí mi, že Bělá v podstatě moc nežije, a jsou tady navíc i místa, kde se člověk po setmění bojí," stěžuje si Lada Růtová. Naopak ale oceňuje rozšíření mateřské školky a kladně hodnotí i městské strážníky v ulicích, ti se podle ní snaží a jsou hodně vidět.

Další z obyvatelek Bělé, která si nepřála být jmenována, narazila na jiné místní bolavé téma, chodníky a silnice. „Tady se teď před volbami můžou strhnout, jen aby dodělali kruhový objezd, ale že se kvůli tomu do města ani z něj pomalu nedá dostat, to už nikoho nezajímá," zlobí se.

Kauza starosta

Jako negativní vnímají místní lidé i dění okolo odvolání bývalého starosty Jaroslava Vernera.

Ten byl přistižen opilý za volantem a policejní stíhání spustilo lavinu událostí, jejichž vyvrcholením byla volba nové starostky Jitky Tošovské.

„Myslím si, že to nejen vrhá na Bělou špatné světlo, ale také to hodně věcí zbrzdilo, zastavily se projekty, které třeba už mohly být hotové," shodují se lidé. Jedna věc se v Bělé v souvislosti s tím nezměnila: lidé mají strach o tomto tématu mluvit nahlas, o názor se podělí jen pod slibem anonymity.

Školka

Mezi jednoznačně povedené akce se řadí rozšíření mateřské školky, to kvitují všechny maminky malých dětí s povděkem.

Chybí jim ale víc dětských hřišť ve městě, a stýskají si i nad tím, že neexistuje cyklostezka z Bělé na Hlínovistě.

K cyklistům je podle nich město vůbec dost macešské, síť cyklostezek by zasloužila rozšířit, protože Bělá je oblíbeným cílem turistů.

Zámek

Co se ještě v Bělé podařilo? Konečně se našly peníze na novou střechu na zdejším chátrajícím zámku a začalo se pracovat na opravách jednoho z křídel.

Rekonstrukcí prošla také například ulice Elišky Krásnohorské, ve městě došlo k revitalizaci veřejného osvětlení a také zdejší lidé získali od města bezplatně kompostéry.

„Taky mě štve, že jsou ve městě drahé odpady, prý nejdražší na okrese. S tím by se určitě něco dělat dalo, vždyť nejsme tak velké město, abychom museli platit skoro pět set korun na osobu za rok," stěžuje si Jana Kociánová.

Problematická je bezpečnost ve městě, řada lidí si stěžuje na krádeže, skupinky narkomanů, kteří se srocují na veřejných prostranstvích, a vadí jim herny a hazard.