Najděte dělníka, nejlépe živého a ještě lépe pracujícího! Takovou hru teď hrají někteří obyvatelé Debře, příměstské části Mladé Boleslavi. Nelíbí se jim totiž rychlost, respektive pomalost, jakou pokračují práce na stavbě kanalizace a plynofikace v ulicích Debře. Silnice i chodníky tady teď připomínají trasu, po které se prohnaly tanky. Všude je prach a písek a prakticky celý hlavní tah od Mladé Boleslavi směrem na Josefův Důl je rozkopaný. „Neustále se mi práší na auto i na okna, nemohu větrat,“ stěžuje si například pětadvacetiletá Lucie Škaloudová z Debře.

Lidé jsou rádi, že jim město po letech slibů konečně buduje kanalizaci a plyn. Jenže samotný způsob realizace místní obyvatele přivádí k šílenství. „Opravdu nechápu, proč tady vždycky kus silnice rozkopou, udělají tady díry a hromady bláta i štěrku a pak jdou pracovat úplně jinam. Tak třeba najít u nás před domem dělníka je práce pro detektivní kancelář,“ kritizuje další místní obyvatel pan Josef, jenž nás požádal o nezveřejnění příjmení. Pokládka kanalizace už byla v této části Debře prakticky dokončena. Teď se čeká na opravu vozovky a chodníků. Oprava této hlavní silnice v délce asi 700 metrů a šířce od 6,5 do 8 metrů bude stát cca 27 milionů korun.

„V nedávné době probíhalo výběrové řízení na zhotovitele stavby. Lhůta pro podání nabídek skončila 2. října. Kraj v co nejkratším možném termínu soutěž vyhodnotí a pokusí se s vítězem domluvit co nejrychlejší zahájení prací,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu Martin Kupka. Zda se podaří silnici včetně chodníků dokončit před zimou, bude podle Kupky záležet především na počasí. „Kraj i město Mladá Boleslav mají samozřejmě zájem práce co nejvíce urychlit. Jde o sdruženou investici města a kraje, přičemž kraj financuje vozovku, město chodníky, parkovací stání a bezprostřední zeleň,“ dodal mluvčí.

Rozkopané silnice kvůli pokládce kanalizace ovšem trápí i obyvatele dalších obcí a měst. Takzvaný Projekt Mladoboleslavsko má po 14 měsících výstavby již polovinu stavby za sebou. Sestává z šesti dílčích částí. Pět z nich představuje dobudování kanalizačních sítí ve městech Kosmonosy, Bakov nad Jizerou, Benátky nad Jizerou, Bakov nad Jizerou a mladoboleslavské příměstské části Debř.