Začalo to příspěvkem na sociální síti Facebook. „Tak už nám to chodí po městě utečenci z Jezové, opravdu krásný. Dnes už žebrali cigarety před hospodou a včera se tu flákali opilí. Takže jak za starých časů, fakt super,“ uvedla jedna z uživatelek Facebooku.

Pod příspěvkem se rychle rozjela plamenná diskuse, ve které lidé uváděli své zkušenosti s cizinci. Nejčastěji pak zmiňovali muže z Mongolska, který se prý měl na veřejnosti i obnažovat.

Radnice k problému vydala prohlášení, nad jehož rámec se ale odmítla vyjádřit. Podle něj má být v Jezové dvanáct žadatelů o mezinárodní ochranu, jejich počet se podle starosty Jaroslava Vernera nebude výrazně navyšovat.

Na základě informací ze sociálních sítí město také situaci řešilo s vedením Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra přímo v zařízení Bělá – Jezová. „Vedení Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra přislíbilo, že celou situaci důkladně prošetří ve spolupráci s Policií ČR a provede také preventivní poučení zde pobývajících žadatelů o mezinárodní ochranu,“ stojí v prohlášení města.

Radnice rovněž požádala ministerstvo i Policii ČR o zvýšený dohled po městě z důvodu prevence a monitoring situace.

To vše potvrdil i mluvčí správy uprchlických zařízení Jan Piroh. Instituce podle něj informace nebere na lehkou váhu. Avšak nikdo z bělských obyvatel s informacemi nešel na policii. Celá situace se tak zjevně vyhrotila pouze na internetu.

Tvrzení, že se skutečně nikdo na policii neobrátil, odsouhlasila i mluvčí boleslavské policie Lucie Nováková. „To, co se strhlo na Facebooku, musím vyvrátit. Na obvodním oddělené v Bělé pod Bezdězem jsme nepřejali žádné oznámení občanů na nevhodné chování uprchlíků,“ uvedla policistka.