Desítky smutečních hostů a pozůstalých včera zaplnily obřadní síň Nového hřbitova v Mladé Boleslavi, aby se naposledy rozloučily se zesnulým Jaroslavem Šámalem.

Členem legendární odbojové organizace Obrana národa, zakládajícím členem obnovené Jednoty Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi, čestným občanem statutárního města Mladá Boleslav a nositelem řady vyznamenání za hrdinství a zásluhy o svobodu a demokracii. Pátečního smutečního aktu se zúčastnili nejbližší rodinní příslušníci, přátelé, členové mladoboleslavské jednoty ČSOL, zástupci Armády ČR, senátor Jaromír Jermář i náměstkové mladoboleslavského primátora Daniel Marek a Jiří Bouška.

Po smutném důstojném smutečním aktu a smutečních proslovech, při němž zástupci ČSOL a Armády ČR drželi čestnou stráž, zazněla před obřadní síní také trojnásobná čestná salva na počest Jaroslava Šámala, který zemřel po krátké nemoci v pátek 27. května ve věku 89 let.

Ve smutečním proslovu senátor Jaromír Jermář zmínil statečnost Jaroslava Šámala, který se nesmířil s německou okupací a zapojil se do odbojové činnosti.

Byl vězněn a krutě vyslýchán v několika věznicích u nás i v zahraničí. Po válečných útrapách vyvinul velké úsilí po dopadení válečných zločinců. Zmínil také, že spolu byli u zrodu mladoboleslavské jednoty ČSOL.

„Vážil jsem si ho pro jeho životní postoje, přirozenou skromnost a nikdy nekončící smysl pro humor,“ řekl mimo jiné senátor.

Zmínil také, že před necelým měsícem se konal křest knihy Šámalových vzpomínek na druhou světovou válku. Toho se již kvůli svému zdravotnímu stavu bohužel nemohl zúčastnit a nedlouho poté svoji životní pouť ukončil.

(tje, mb-net)