Nabízí to již tradiční akce Speed Marathon, v jejímž rámci policejní hlídky vyrazí prověřit (a především: proměřit) právě úseky vycházející z doporučení občanů.

Akce Speed Marathon se letos uskuteční v rámci celoevropské dopravně bezpečnostní akce koordinované mezinárodní organizací policejních složek Tispol 3. dubna. Ta bude zaměřena právě na dodržování rychlostních limitů, informovala Hana Rubášová z policejního prezidia. Už dnes však lidé mají možnost zúčastnit se příprav a upozornit policii na místa, kde šoféři s příliš těžkou nohou na plynovém pedálu často porušují předpisy. „Zapojit se do výběru míst, kde budou policisté dohlížet na bezpečnost a plynulost provozu, mohou občané zaznamenáním svých tipů na internetové stránce www.bezpecnecesty.cz/speedmarathon,“ připomněla Rubášová. S tím, že zapojit se do tohoto „hlasování“ je možné od pátku do 28. února.

Vodní elektrárna Slapy
Na Slapech poklesne hladina kvůli pracím na hrázi

Loni, kdy se Speed Marathon konal 18. dubna, středočeští policisté v rámci této akce objeli s radary stacionárními i mobilními 161 lokalit po celém kraji – nejvíce na Kutnohorsku (21) a dále na Benešovsku a Příbramsku (po 18). Při konečném výběru míst k měření, z nichž na každém se kontrole věnovali nejméně hodinu, vycházeli právě z podnětů veřejnosti. Ty zkombinovali i se závěry dopravně bezpečnostních analýz a vlastním vyhodnocením rizikových lokalit. Rychlost tak měřili například poblíž škol, v okolí zdravotnických zařízení, nákupních center – ale třeba i na rovných a přehledných úsecích průtazích obcemi (a na Příbramsku také na dálnici D4).

Ilustrační foto
Na jihovýchodě kraje může pěkně fičet

Ačkoli šlo o předem ohlašovanou akci a policie předem zveřejnila i konkrétní místa měření, řidiči nedopadli dobře. Při kontrolách 1367 šoférů napočítali policisté dohromady 601 přestupků. Nejčastějším prohřeškem – ve 484 případech – se podle údajů policejní mluvčí Michaely Richterové stalo právě překročení dovolené rychlosti. Na místě za to padlo 361 pokut v celkové výši 218 600 Kč; 123 nejzávažnějších případů pak mělo dohru ve správních řízeních. Dalšími častěji opakovanými prohřešky byly nepoužití bezpečnostních pásů (25 případů) či dětské autosedačky (1), nevyhovující technický stav vozidla (19) a chybějící dálniční známky 12.

„Žádný z kontrolovaných řidičů nebyl pod vlivem drog, tři řidiči měli pozitivní dechovou zkoušku,“ připomněla Richterová, že se loňský „rychlostní maraton“ neobešel ani bez odhalení alkoholu.

Ilustrační foto
Pojďte se podívat, jak si vodní ptáci lebedí na hladině i uprostřed zimy