Lichváři! To je nyní noční můra některých sociálně slabých obyvatel Mladé Boleslavi, zejména pak Romů. Na Mladoboleslavsku se objevili zástupci firem nabízející hotovostní půjčky lidem, kteří jsou zadlužení a jejichž jediným příjmem jsou sociální dávky. Včera to uvedlo vedení Sociální poradny Mladá Boleslav.

„Lákavá je představa získání půjčky, ze které uhradí své další dluhy a ještě jim zbude například na zvelebení domácnosti. Při jednoduchém propočtu však vychází, že dlužník nakonec zaplatí až několikanásobek částky, kterou si půjčil,“ uvedla ředitelka sdružení Jekhetani Luma – Společný Svět Martina Brzobohatá.

„Ohroženi jsou ve vyšší míře také vlastníci nemovitostí, byť nezkolaudovaných barabizen, často tedy Romové vystěhovaní v minulosti z Mladé Boleslavi. Exekutor může zabavit i tyto nemovitosti. Novými vlastníky domů se stávají jednotlivci a firmy, jejichž byznys je programově založen na parazitování na těch nejchudších,“ uvádí dále Brzobohatá.

To se však netýká městských bytů. Podle primátora Raduana Nwelatiho mají nyní nově šanci získat městské byty jen nájemníci, kteří tam žijí alespoň pět let.

Problém by kromě osvěty podle Brzobohaté částečně řešilo poskytováním bezúročných půjček ze strany obcí, například rodinám s dětmi, které se dostaly do problémů nejen vlastní vinou. Jak se k tomu staví města, zjišťujeme.