V Mladé Boleslavi letos přibude jeden kruhový objezd. Plánovaný je na křižovatce ulic Jana Palacha a Na Radouči. Stát by se měl už třináctým kruhovým objezdem na Mladoboleslavsku. Tedy pokud jej nepředběhne další plánovaná kruhová křižovatka v Mnichově Hradišti v ulici Víta Nejedlého.

„Projektová dokumentace na kruhový objezd na křižovatce ulic Jana Palacha a Na Radouči už je hotová a letos se bude stavět,“ potvrdil výstavbu vedoucí Odboru dopravy Magistrátu města Mladá Boleslav Josef Macoun.

Do budoucna počítá mladoboleslavská radnice s výstavbou dalšího kruhového objezdu v katastru města. Vzniknout by měl na Sahaře – na křižovatce ulic Dlouhá, Na Stráni, U Letiště, Hrubínova a Tolstého. V letošním roce však podle Macouna tato stavba nezačne.

Už delší dobu se také hovoří o tom, že se kruhovým objezdem vyřeší komplikovaná křižovatka U Měšťáků. V tomto případě však jde o běh na dlouhou trať. Ke všemu bude vybudování moderního typu křižovatky v této lokalitě velmi složitou záležitostí. Podle Macouna je však nejdříve nutné vyřešit jiný problém v tomto místě. „Nejprve bude nutné něco udělat s mostem přes železniční trať. Je sice tři roky po opravě, ale začíná se tam propadat komunikace,“ řekl Macoun.

Ne všude, kde je kvůli husté dopravě nutné přizpůsobit křižovatku, však vznikají kruhové objezdy. Příkladem je například silnice I/38 mezi Kosmonosy a Debří. „V tomto místě, na křižovatce od Bradlce, iniciujeme výstavbu světelné křižovatky. Světla by tam výjezd měla řešit lépe než kruhový objezd,“ soudí Macoun.

V posledních letech roste počet kruháčů na Mladoboleslavsku jako na běžícím pásu. Přibyl kruhový objezd na Průmyslové ulici v Kosmonosích, u Základní školy Pastelka v Mladé Boleslavi, prvního kruhového objezdu se dočkaly Benátky.

Ne všude se však tento moderní typ křižovatky setká pouze s pozitivními ohlasy. Například v Benátkách jeho vybudování rozpoutalo bouřlivou diskuzi o tom, že je příliš malý a že nákladní automobily mají problém jím projet. Podobně někteří řidiči kroutí hlavami nad novým a maličkým kruhovým objezdem u Hypernovy v Mladé Boleslavi. „Kruháč tam nemá smysl, jen se kvůli němu tvoří kolony,“ myslí si řidič Petr Nosek.

Otazník visí také nad tím, kdy vznikne kruhový objezd v ulici Víta Nejedlého v Mnichově Hradišti. Jeho stavbu slíbil supermarket Lidl, prozatím se k ní však nemá.

Zcela opačná situace je v sousedním okrese, Mělnicku. V tamním regionu jsou pouze tři kruhové objezdy – dva v Mělníku a jeden v Kralupech nad Vltavou. Například Neratovice o žádném prozatím neuvažují, a sice z důvodu nedostatku prostoru.

 

Kruhové objezdy na Boleslavsku

V Mladé Boleslavi: v centru U Sportu, Jičínská ulice u nájezdu na dálnici, u Hypernovy, u fotbalového stadionu, u Plusu, u ZŠ Pastelka, u Fora
V Kosmonosích: dva objezdy na Průmyslové ulici
V Bradlci: dva objezdy
V Benátkách nad Jizerou: na třídě Osv. politických vězňů