Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní Zeměfest nabídne všem návštěvníkům spoustu zábavy, legrace, ale také pon

Mladá Boleslav - Tématem Zeměfestu v Mladé Boleslavi bude letos doprava, všudypřítomná auta v ulicích. Nešlo by to náhodou dělat přece jen jinak…

13.4.2012
SDÍLEJ:

Auto plné kytek se stane v Boleslavi skutečnostíFoto: Archiv DDM

 Již v sobotu 14. dubna se v parku Na Výstavišti uskuteční další ročník Zeměfestu. Nenechte si ujít příležitost zažít město jako to nejpříjemnější místo k životu! Už minulé ročníky Zeměfestu přilákaly velký počet návštěvníků, pojďme si říci na co se můžeme těšit letos.

„Stejně jako každý rok se bude program točit kolem ústředního tématu: tím letošním je hledání cest, jak si město užívat jako rozšířený obývák, namísto pouhé noclehárny, parkoviště a nákupního centra,“ řekl nám Honza Cindr z pořádajícího Ekocentra Zahrada.

V řadě evropských měst se to daří, a tak pořadatelé chtějí alespoň na jedno odpoledne i u nás vytvořit atmosféru nekomerční a nevtíravé společně prožité akce.

Kromě čtyř hodin hudby místních neokoukaných skupin (l´Arrache Coeur, Durmančiny bylinky a krásného dívčího Lips kvintetu) i divadla pro děti i pro dospělé (Divadýlko na dlani a Petrpaslíkovo divadlo) si každý bude moci na vlastní kůži vyzkoušet překážky města na vozíku nebo se slepeckou holí, svézt se na elektrokole či v dopravním prostředku budoucnosti – elektromobilu. 

Rodiče a hlavně děti by mohla zaujmout Velká rodinná pátračka po Zelenovousovi, jež odhalí rodičům s dětmi tajemství města, rukodělné dílničky zaměstnají letos nejen děti, ale i tvořivé maminky či mladé, kteří si mohou vyrobit originální placku podle vlastního výběru.

Na co si dát pozor pro bezpečné cestování autem či na kole poradí odborníci z výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda-Auto a nezávislého D-testu.

Ženy a dívky jistě ocení nabídku originálních šperků a módních doplňků či bioproduktů. Nejen děti si mohou vyzkoušet jízdu zručnosti na kole a simulátor nárazu.

Zlatým hřebem Zeměfestu bude pravděpodobně vytvoření prvního rozkvetlého auta v České republice – jedno staré nepotřebné auto bude osázeno rostlinami a stromy, aby potom po celý rok oživovalo ulice města. Svou rostlinu k ozelenění města může přidat každý.

Návštěvníkům, kteří přijedou na kole, poslouží hlídané parkoviště kol i praktická dílna k seřízení svého kola či možnost vyzdobit si ho na večerní jízdu městem. Ta nabídne neopakovatelný zážitek svobodného pohybu cyklistů a bruslařů ulicemi města bez aut a začne v 18.15 hodin, po skončení Zeměfestu. Start z Výstaviště.

 „Takže nezapomeňte: v sobotu 14. dubna zůstaňte ve městě a od 14 do 18 hodin si přijďte užít pohodové odpoledne na Výstaviště a večerní jízdu městem. Kolo nebo brusle vezměte s sebou, auto nechte doma! Kromě rukodělných dílniček a občerstvení je opět vše zdarma,“ vzkazují pořadatelé Zeměfestu z Ekocentra Zahrada. 

Večerní cyklojízdu zajišťuje společnost SARA. Akce je podpořena z grantu města a koná se pod záštitou primátora. Podrobný program a aktuální informace najdete na www.MB-eko.cz.

Kdo najde Zelenovouse? Nenechte si  ujít rodinnou pátračku na Zeměfestu

Zelenovous je tajuplná bytost, která žije odedávna v našem městě. Jen málokdo se ale může pochlubit, že ho spatřil na vlastní oči – žije totiž skrytě a pohybuje se pouze v místech, kde jsou stromy a keře, nebo alespoň tráva. Návštěvníci letošního Zeměfestu budou mít šanci vydat se na příjemnou a dobrodružnou hodinovou procházku městskou zelení po oblíbených místech Zelenovouse a pokusit se vypátrat jeho úkryt. Rodinná pátračka zaměstná opravdu celou rodinu – od předškoláků přes puberťáky až po táty a mámy či babičky a dědy. Pro pátrání potřebujete pouze pátrací list, který si můžete zakoupit za 10 Kč v sobotu 14. dubna na Zeměfestu. Všechny úspěšně pátrající rodiny navíc získají drobnou odměnu a budou zařazeny do slosování o trojici hodnotných cen. Slosování proběhne 14. dubna na konci Zeměfestu mezi půl šestou až osmnáctou hodinou.

Na Zeměfestu můžete zažít netradiční zážitek. Doneste jakoukoli kytičku. Tu spolu s ostatními zasadíte do auta…

Zeměfest  svým návštěvníkům nabídne v sobotu 14. dubna netradiční zážitek.  Budou moci stát u přeměny jednoho starého nepotřebného auta v malý ostrůvek zeleně, na kterém se sami budou moci podílet. Jak? V prostoru motoru a kufru si své místo najdou květiny a stromy.  Pomalované a osázené „Rozkvetlé auto“ se bude rok přemísťovat po celém městě a symbolickým navrácením jednoho parkovacího místa zeleni bude připomínat, že díky naší pohodlnosti zabírají auta ve městě spoustu cenného prostoru, který bychom dokázali využít lépe a příjemněji, než jako silnice a parkovací místa. „Svou rostlinu do Rozkvetlého auta bude moci za symbolický poplatek na Zeměfestu zakoupit a zasadit každý, kdo bude chtít podpořit myšlenku návratu města lidem a zeleni,“ řekl Jan Cindr z pořádajícího Ekocentra Zahrada.

Otřepané rčení vzbuzuje dojem, že se tu auta nejen vyrábějí, ale že celé město slouží hlavně autům a jejich snadnému pohybu a parkování. Přestože lidí ve městě prakticky nepřibývá, aut je stále víc, takže se pro ně musíme přidávat jízdní pruhy, z každého kousku zeleně vytvořit další parkovací místa, dýchat téměř nejšpinavější vzduch z celé republiky, poslouchat rámus a bát se pouštět děti samotné ven. “Rádi bychom namísto aut vrátili do středu zájmu lidi a naplňování jejich potřeb ve městě. Vždyť i řidič tráví většinu času mimo své auto a chce žít v příjemném a bezpečném městě s dostatkem zeleně a prostoru pro sport, relaxaci a bezpečné hry dětí“, dodává  Cindr. 
Víte že?
• Osobní auto spotřebovává během jízdy tolik kyslíku, kolik stačí „vyrábět“  šest  vzrostlých stromů.
• Jedno zaparkované auto zabírá stejně místa, jako 14 jízdních kol, 2 lavičky v parku s 1 stromem, nebo jedno pískoviště.
• Auta spotřebovávají kyslík a vytvářejí CO2, prach a hluk, stromy kyslík dodávají a CO2, prach a hluk pohlcují.
• Nejrychlejší a nejlevnější dopravní prostředek po městě je kolo: nestojí v zácpách a zaparkuje všude a zadarmo.

Podrobný program letošního Zeměfestu:

Hudební a divadelní scéna: 
   Lips kvintet (14.00 – 14.45)
   Petrpaslíkovo divadlo pro děti – pohádka Aprílové dobrodružství (14.45 – 15.30)
   l´Arrache Coeur (15.30 – 16.25)
   Durmančiny bylinky (16.35 – 17.30)
   Vyhlašování soutěží, losování cen (17.30 – 18.00)

První rozkvetlé auto v ČR– buďte přitom! Auto, které doslouží, může rozkvést. Pomozte ozelenit město a zasaďte si svou rostlinu do prvního rozkvetlého auta v ČR.

Město je pro všechny! Vyzkoušejte si překážky města na vozíku a s bílou holí.

Černá kavárna. Nejen káva nebo čaj, ale i člověče nezlob se a další aktivity v kůži slepce…

Kdo najde Zelenovouse? Velká rodinná pátračka po oblíbených místech dobrého boleslavského skřítka Zelenovouse. Pátrací list pro celou rodinu za 10 Kč v infostánku. Počítejte cca s hodinovou procházkou (aby děti nezmeškaly divadlo…). Slosování o velké rodinné hry (Kubb, pétanque, kroket).

Rozloučení se sakurami. Letos – po 79 letech – rozkvetou naposled. Přijďte se s nimi rozloučit..

Přijeďte na kole: Jízda zručnosti (nejen) pro děti / hlídané parkoviště kol / vytuň si kolo na večerní jízdu městem / seřiď si své kolo…

Elektromobil a elektrokolo– vyzkoušejte zdarma dopravní prostředky budoucnosti!

Co s nalezeným zvířetem? Živá zvířata a praktické zkušenosti ze záchranné stanice.

Ekojarmark: originální módní doplňky a šperky / místní bioprodukty / přírodní kosmetika / proutěné košíky, výrobky Centra 83, …

Rukodělné dílničky pro děti i pro dospělé. Květiny z papírového lýka (20 Kč), trvalá minizahrádka ze sukulentů (40 Kč), ….

Městem na lodi? A proč ne! Přijďte se svézt.

Když se řekne lavička…Pojďme společně vymyslet, co všechno se dá dělat na lavičce.

Jarní hry. Umíte hrát kuličky a roztočit káču?

Jaké město chcete? Namalujte na chodník město podle svých představ – tvořit mohou celé rodiny!

Ekologické auto na lidský pohon: Kolik dětí utáhne v autě 1 tatínek? A kolik dětí 1 tatínka…?

Jak správně třídit? Rychlokurz třídění odpadků pro malé i větší.

Vyberte nejlepší návrh trička a placky:možná právě Váš hlas rozhodne…

Kam na výlet? I blízké může být neznámé a zajímavé – typy na výlety po Mladoboleslavsku.

Autoškola malých řidičů. Malý testík BESIP před jízdou šlapací čtyřkolkou.

Výstavy: KarikAUTury Andy Singera / MB – město aut / Pocitová mapa – perly a jizvy města

Může jít o život!- simulátor nárazu / dětské autosedačky a helmy na kolo – výsledky testů a bezplatná poradna odborníků z výzkumu dopravních nehod

Soutěž o zelenou koloběžku– vyhlášení vítězů a předání cen (cca v 17:30)

Ceny, výhry, odměny…Slosování ankety Zdravého města / losování výherce celoroční volné jízdenky  MHD MB /  vyhlášení nejúspěšnějších návrhů triček a placek / vyhlášení meziškolní soutěže o Zelenou koloběžku /

Občerstvení: masité i vegetariánské, pivo alko i nealko, pečené oplatky, lažanské mošty, čajovna…

Večerní bruslení Boleslaví  - start v 18.15 od Výstaviště

Užijte si svobodný pohyb městem na kole či in-line! Nezapomeňte helmu a blikačku.

Autor: Petra Kuldová

13.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení