Je mu jednadvacet, před sebou má poslední prázdniny a miluje výzvy. Vloni se zapsal do české knihy rekordů a letos si hodlá naložit ještě mnohem víc. Jaká dobrodružství si přichystal Viktor Čavoš z Kochánek?

Vzpomínky na náročné chvíle vašeho loňského pochodu už jistě odvál čas a zůstávají vám jen ty příjemné. Jakou historku ze své cesty napříč republikou dáváte nejradši k lepšímu?
Často vyprávím o spaní v návěsu kamionu. Toho dne velmi pršelo, a tak jsem využil nabídky od řidiče kamionu a přespal v návěsu. Usínat s myšlenkami, že na vás řidič zapomene a vy se ráno vzbudíte někde daleko za hranicemi je velký adrenalin.

Jak tu vaši výpravu vnímalo okolí? Na blogu máte mezi svými zálibami slečny, okouzlují je takové dobrodružné podniky?
Okolí bylo z mé cesty velmi nadšené. Lidé mi gratulovali v prvních dnech na každém rohu. Bylo velmi příjemné, když člověk mohl vyprávět své příběhy rodině, přátelům i cizím lidem. Některé slečny to zaujalo, ale že by se mi je podařilo přímo okouzlit? To si nemyslím.

Na letošní rok jste si naplánoval podstatně větší sousto než vloni. Nebo spíše sousta. Na co všechno se chystáte?
V prvé řadě na další dobrodružnou cestu podél toku Labe od jejího ustí do moře až k prameni. To je 1154 kilometrů. Dále se chystám na nejtěžší úroveň závodu Spartan race s názvem Ultrabeast. Aby toho nebylo málo, jako poslední plán pro letošní rok jsem si určil pěší nonstop cestu z Kochánek do Hrabišína. To je 228 kilometrů. Hodlám je absolvovat bez spánku.

Není toho nějak moc? Budete mít vůbec ještě čas studovat? Nebo necháváte všechny akce na prázdniny?
Je toho hodně, ale věřím, že to zvládnu. Letos maturuji, takže prázdniny budu mít o měsíc delší. Vzhledem k tomu, že po maturitě si chci najít práci, jsou toto moje poslední prázdniny. Chci je plně využít. Všechny akce tedy nechávám na prázdniny.

Vezměme to všechno popořadě. Nejvíc času vás bude stát cesta Pěšky podél Labe do 50 dní. Jak jste přišel právě na tuto pouť? Máte k Labi nějaký zvláštní vztah?
Studuji v Nymburce a u Labe jsem strávil mnoho slunečných dní. Jednoho dne, když jsem podél řeky běhal, mě napadlo, že jsem vlastně nikdy nebyl u jejího pramene. A vlastně ani u ústí do moře.

Na facebooku už se ptáte, jaká místa byste cestou neměl minout. Co všechno už jste zařadil do svého itineráře?
Itinerář teprve budu připravovat. Každopádně mám rád zajímavosti a historii. Budu se tedy zastavovat v historických centrech měst, na hradech a tak podobně.

Hodláte jít tak, abyste na řeku stále viděl, nebo jen přibližně kopírovat její tok?
Pokusím se ji mít stále v dohledu.

Kdy se vypravíte na cestu?
V neděli 21. června. Vyrazím od majáku Kugelbake ve městě Cuxhaven. Přijďte se na mě podívat. (smích)

Půjdete celou cestu sám?
Ano. Výjimkou bude společnost rodiny a přátel, kteří mě, alespoň doufám, na cestě krátce doprovodí.

Další akcí, které se letos zúčastníte, má být nejnáročnější závod Spartan Race. Jak dlouho už se těmto extrémním závodům věnujete? Máte svou oblíbenou překážku?
Na závodech jsem startoval poslední tři roky. V prvním roce jsem zdolal nejlehčí úroveň. (Spartan race Sprint), v druhém roce jsem se odhodlal získat tzv. Trifectu, medaili za doběhnutí tří úrovní závodu Spartan race v jednom roce. Mou blíbenou překážkou je hod oštěpem na cíl. Je to taková moje jistota, že budu dělat 30 trestných cviků, protože se nikdy netrefím.

Úplně nejextrémnější však pravděpodobně bude nonstop chůze z Kochánek do Hrabišína. Je vůbec možné bez spánku ujít 228 kilometrů?
Tento nápad se mi zrodil v hlavě po dočtení knížky Dlouhý pochod od Stephena Kinga. Dle mého uvážení je možné to ujít. Rozhodně jsem odhodlaný to zkusit.

Jak dlouho jste byl zatím nejdéle v kuse vzhůru? Vždyť vás čekají minimálně tři dny bez odpočinku a s extrémní fyzickou námahou.
Cesta by mi měla trvat ani ne dva a půl dne. Nejdéle jsem byl vzhůru cca 36 hodin, takže je to pro mě velká výzva.

Proč je cílem právě Hrabišín, vesnice nedaleko Šumperku?
V Hrabišíně mám příbuzné a na konci mě bude čekat připravená postel. Kromě toho jsem tuto trasu už jel na kole.


Putování Viktora Čavoše budete mít možnost sledovat den za dnem na facebookové stránce Pěšky podél Labe do 50 dní.