Dramatické počátky létání u nás, napínavé přestřelky prvoválečných dvouplošníků a pěchoty, válka v Tichomoří, nízký přelet Boeingu 737 či armádního dopravního letounu Casa, gripeny, akrobatická show a mnohé další. To jsou lákadla Dobového leteckého dne, který pořádal Aeroklub Mladá Boleslav a Nadace Metoděje Vlacha.

Přípravy 11. Dobového leteckého dne vrcholí a v posledních dnech se nebe nad městem jen hemží stroji, které budou v sobotu k vidění v akci…
Už minulý týden mohli obyvatelé města vidět Alky L-159, které nad městem prováděly nácvik a pořádně u toho rachotily. Předvedou nádherné číslo - ukázku boje a útok na pozemní cíle. Vyzbrojené budou rachejtlemi a výsledný dojem podpoří ještě pyrotechnické efekty na zemi. Také sem z Belgie přiletěla akrobatická skupina Redbull aerobatic team na nových strojích ExtremeAir XA42. Letos se tu představí na těchto nových letadlech a ve zbrusu nové sestavě, takže diváci se mají na co těšit.

Jde o úplnou novinku?
Ano, Redbull první dva tyto moderní letouny na bázi uhlíkových vláken a laminátu, které jsou lehoučké a dají se s nimi předvádět úplně nové prvky, nakoupil před dvěma lety a před rokem letku dovybavil. Když vám nad hlavou čtyři letouny udělají společný přemet nebo souvrat, je to zážitek. Ta parta trénuje čtyři dny v týdnu. Dovedete si to představit? Jedná se o velmi šikovné armádní piloty, které vede Standa Čejka, zkušený vojenský pilot, díky kterému se celá skupina vyznačuje vojenskou disciplínou a přesností.

Armáda bude mít značné zastoupení, že?
Kromě gripenů a alek, o kterých už byla řeč, se tu objeví například bojový vrtulník Mig-24 vybavený kulomety, z něhož jde hrůza, Casa, vojenské dopravní letadlo, které provede nízký průlet…

close Gripeny, tanky T-34 anebo letouny JAK-3 či FW-190. Nejen na tuto techniku lákala vzpomínková akce, která v sobotu proběhla v Areálu československého opevnění Hlučín-Darkovičky. zoom_in

Povězte mi, co v případě letadla, které může při plné zátěži vážit i dvě desítky tun, znamaná nízký průlet?
Jde o výšku mezi 30 a 50 metry. Diváci budou mít dojem, že jede po zemi. Armáda se letos skutečně vyznamenala. Rok předem jsme požádali o spolupráci náčelníka generálního štábu a ministra obrany a navíc jako Nadační fond Letadlo Metoděje Vlacha máme s armádou dobré vztahy – účastníme se jejích dnů otevřených dveří na letišti v Čáslavi.

Účastníci leteckého dne se začnou slétávat v pátek, že?
Ve čtyři hodiny odpoledne přiletí největší letadlo, které tu budeme mít – dvoumotorový bombardér B-25 Mitchell. Jde o typ známý ve spojitosti s bombardováním Tokia, kterému během 2. světové války velel generál Doolittle. První letadla tohoto typu startovala z letadlových lodí, a protože akce byla předem prozrazena a zahájena dřív, většina těchto letadel po svržení bomb nedoletěla na čínské území a zřítila se. Tento bombardér měl následně důležité místo v bojích v Tichomoří. Společně s B-25 se během bojové ukázky bude předvádět stíhačka Curtiss P-40 Warhawk. Kus, který tu konkrétně bude k vidění, se zřítil do džungle, odkud byl vyzvednut, v Evropě zrepasován a nyní opět brázdí oblohu. I ten přiletí v pátek.

A zbytek v sobotu.
Přesně tak. Od osmé hodiny budeme otvírat sloty, tedy čtvrthodinové intervaly, ve kterých budou letadla po předchozí registraci přistávat. Hostů očekáváme zhruba 150, takže to musíme rozdělit, aby se nám tu nesešli všichni najednou. Kromě letadel, která budou pouze vystavená však dopoledne přiletí i letouny, které budou vystupovat: známá americká stíhačka P-51 Mustang pana Turka z Mnichova Hradiště, dvoumotorový Twin Beech, Baťova Lockheed L10-A Electra, celá skupina Redbull aerobatic team, sovětská stíhačka Jakovlev Jak-3, kompletní kolekce replik leteckého muzea…

Musí před leteckým dnem proběhnout nějaká zvláštní údržba letiště?
Boleslavská dráha měří oficiálně 770 metrů. To největší letadlo, B-25, ale potřebuje kilometrovou dráhu. Museli jsme proto požádat letecký úřad o mimořádné prodloužení dráhy o předpolí. V době startu a přistání budeme ale stejně muset uzavřít silnici spojující Bezděčín a Chrást. Pokud by navíc přišel déšť, takto těžké letadlo by mohlo mít problémy s dobržďování. V takovém případě by přistálo v Hoškovicích na betonové ploše a do Boleslavi přeletělo potom, co se déšť přežene. Vlhká tráva už nevadí.

Jak to bude v sobotu vypadat na věži? Přepokládám, že tam bude mumraj.
Provoz budou řídit dva profesionální řídící provozu, s nimiž bude na věži letový ředitel Tomáš Ratimec, jinak kapitán Boeingu ve společnosti Travel Service. V sobotu mezi 13. a 17. hodinou bude mít pouze on poslední slovo a bude mít za celou show zodpovědnost. Pouze on může na poslední chvíli zasáhnout do programu. Jde o člověka, který řídil i minulý letecký den a velmi se osvědčil.

close Devátý letecký den V Mladé Boleslavi se opět vydařil zoom_in

Pro diváky bude dostatek místa?
Parkovací plochu jsme oproti minulému ročníku zdvojnásobili. Ze silnice Bezděčín-Chrást bude několik sjezdů přímo na travnaté parkoviště. Jen bych rád důrazně upozornil návštěvníky, aby si příjezd neplánovali, pokud možno, na poslední hodinu. V takovém případě je dost možné, že skončí v zácpě a začátek programu nestihnou. Program začíná úderem 13. hodiny. Míst odkud show sledovat bude víc než dost.

Blížíme se ke konci. Odtajněte pro nás ještě alespoň něco málo z chystaného programu letecké show.
Připravujeme několik skupinových ukázek. Jedna patří čtyřem Zlínům Z-226, československým sportovním letadlům. které nelétají akrobacii, ale nádhernou slétanost. Další divácky atraktivní slétanost předvedou naši bavorští přátelé s dvouplošníky Buecker 131 Jungmann, kteří se sem na letecké dny vrací od roku 2003. A dostáváme se ke třem bojovým ukázkám – příznivci vojenské historie si přijdou na své. První scénka bude z první světové války. Historickou jednotku rakouské armády složenou z Boleslaváků, dalších příznivců vojenské historie z České Lípy a doprovázenou kolovým tankem napadnou prvoválečné letouny. Vojáci budou po nepřátelských pilotech střílet, spojencům mávat čepicemi. Další ukázka bude zachycovat konec druhé světové války na našem území. Kolem šedesáti vojáků, pásová vozidla, motorky, kanón a nad nimi Polikarpov Po-2, Jakovlev Jak-3 nebo německý Storch Fi-156. Poslední ukázka bude patřit válce v Tichomoří – kromě pozorovacího Piperu tu diváci uvidí v akci bombardér B-25 Mitchell i stíhačku Curtiss P-40 Warhawk nalétávající na pozemní cíle. Čekají nás pozoruhodné výbuchy. Poslední ukázka bude patřit Alkám, které už nad městem cvičily. A chystáme i několik překvapení. Prozradím jen jedno – přelet majestátního Boeingu 737 společnosti Travel Service.