„Účast na této události přislíbila řada významných osobností včetně představitelů města, vlády ČR i Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Slavnostní akt je volně přístupný veřejnosti a bude zakončen ukázkovým letem nového letadla,“ uvedl Pavel Šubrt z tiskového oddělení boleslavského magistrátu.

Replika slavného letounu byla postavena a uvedena do provozu v letošním roce. Její stavba trvala dva roky. Na letadle pracoval Petr Tax ve své pražské dílně. „Na dokončení se podíleli v Mladé Boleslavi členové Nadačního fondu letadla Metoda Vlacha Jiří Hybler, Petr Prskavec, Tomáš Souček a hlavně Petr Handlík, který provedl kompletní nátěry a nápisy na letounu,“ doplnil Šubrt.

Aby bylo možné Zlín XII postavit, tak bylo nutné zapůjčit výrobní dokumentaci z Vojenského historického ústavu ČR. Replika poprvé vzlétla 16. srpna, od té doby probíhají další ověřovací a zalétávací zkoušky.

Původní Zlín XII byl poprvé zkonstruován ve Zlíně roku 1935. Poté byla zahájena sériová výroba, aby posléze létal v aeroklubech po celé České republice. Jedná se jednomotorový sportovní a cvičný dvoumístný celodřevěný dolnoplošník. Ve třicátých letech minulého století byl označován jako lidové letadlo pro letecký výcvik, sport, leteckou turistiku a obchod. Jeho dolet byl až 500 kilometrů.