Letecké muzeum Metoděje Vlacha na okraji boleslavského letiště, které už řadu měsíců zeje prázdnotou, lidé v letošním roce neuvidí.

Původní záměr, podle nějž měla být stavba zpřístupněna 28. září při příležitosti dalšího ročníku tradiční Svatováclavské jízdy, nové vedení Středočeského kraje nepotvrdilo.

„Otevření muzea je naplánováno na Den letectví a kosmonautiky, který připadá na 12. dubna. Nyní je vypsaný tendr na vybavení interiérů v hodnotě 15 milionů korun. Na interiéry získal kraj evropské dotace šest milionů korun a hotové by měly být do prosince," řekl k tomu radní pro kulturu Zdeněk Štefek.

Krajský radní a boleslavský zastupitel Karel Horčička ale upřesňuje, že přestože muzeum nebude na podzim otevřeno, 28. září se budou moci zájemci dovnitř podívat.

„V tento den lidi do interiéru pustíme, aby si mohli muzeum prohlédnout, ale nebude ještě definitivně dokončené. Troufnu si odhadnout, že z pětasedmdesáti procent hotové bude, takže to bude taková ochutnávka před definitivním jarním otevřením," řekl pro Boleslavský deník Karel Horčička.

Připomeňme, že muzeum se začalo stavět ještě za dob hejtmana Davida Ratha a Středočeský kraje na něj plánovanou dotaci z evropských peněz nezískal, čímž se celý projekt na dlouhé měsíce zabrzdil. Náklady kraj zaplatí z vlastního rozpočtu, stavba by měla být dopalcena v září 2015.

Expozice muzea letectví, které bude součástí Muzea Mladoboleslavska, nabídne návštěvníkům pohled na historii létání. Budou tam  letuschopná letadla i makety, vyhlídková věž, návštěvníci uvidí životní příběh slavného letce Metoda Vlacha, letecké motory, modely letadel nebo dobové plakáty a fotografie.

V technické expozici najdou i letecké simulátory, dětský koutek a dílnu exponátů. Umožněna má být prohlídka i nevidomým návštěvníkům. Součástí muzea bude kavárna a venkovní vyhlídková terasa orientovaná k letištní ploše.