Podle místního ekologa Tomáše Ježka to je záhadou. „Lidé naloží odpad do auta, odjedou s ním za vesnici nebo město, a pak ho táhnou lesem, aby ho tam nechali vedle stromů. Přitom riskují, že je někdo uvidí nebo vyfotí," říká Tomáš Ježek a vysvětluje, že je odpad nebezpečný pro lesní zvěř.

Čtěte také: Krajští politici se přou o třídu Václava Klementa

Potvrzuje to i boleslavský myslivec Josef Barták. „Nebezpečné jsou například igelitové tašky nebo mikrotenové sáčky. Zvěř z nich může cítit potravu a pozřít je. Pak může dojít k ucpání a následnému prasknutí střev," popsal možné následky myslivec, podle kterého jde o velmi krutou smrt. Zvěř si také může do odpadu zamotat nohy nebo olíznout chemikálie například ze starých akumulátorů.

„Pokud odpad obsahuje větší množství chemických látek, mohou se dostat až do spodních vod. Narušen je i ekosystém. V odpadcích z domácností, které lidé často vyhazují při cestě z domova, žijí hlodavci, kteří přenášejí různé nemoci," připomíná Tomáš Ježek.

Čtěte také: Boleslav se možná ocitne bez územního plánu

Pachatelé, kteří zakládají černé skládky, přitom většinou zůstanou neznámí. Pokud neudělají nějakou chybu.

V Milovicích na Nymbursku před časem dopadli muže, který na černou skládku vyhodil kartonovou krabici se svou adresou. Kuriózní stopu po sobě zanechal i další muž, který vyhodil domácí odpad na polní cestě spojující nymburskou silnici směrem na Budiměřice s Křečkovem. Na kupě, obsahující vedle jiných věcí i růžové ložní prádlo, zanechal nepochopitelně i vzorek svých výplatních pásek.

Nadějí na lapení pachatelů jsou fotopasti. Kupovat je chtějí například v Nymburce nebo v Kamenném Zboží. „Bohužel ale není výjimkou, že fotopasti na odlehlých místech někdo ukradne dříve, než stačí cokoliv zaznamenat," varuje boleslavský ekolog.

Loňské roční náklady na likvidaci černých skládek

Obec  Počet obyvatel  Částka v korunách
Mladá Boleslav  38 118  4,5 milionu
Mělník  19 230  6 961
Nymburk  14 636  50 tisíc
Poděbrady  13 578  160 tisíc
Milovice  10 417  400 tisíc
Kamenné Zboží  540  100 tisíc
Kadlín  144  0
Chorušice  467  1 500