Kontrolory do lékáren pětice nemocnic Středočeského kraje, kde se již měsíc nevybírají regulační poplatky, poslal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Během kontrol, k nimž tato instituce přistoupila na základě vnějšího podnětu, mají být prověřeny stavy zásob léků a způsob manipulace s nimi; inspektoři se také zaměřují na cenovou politiku krajských lékáren.
Podle předběžných poznatků totiž minimálně lékárna v mladoboleslavské nemocnici zvýšila marže na maximální možnou míru. To sice není protizákonné – pacienti by ale měli vědět, zda kvůli tomu, aby ušetřili třicet korun, riskují, že zaplatí doplatek za lék, který může převýšit požadavek konkurenčních lékáren i v řádu stokorun. Závěry, které by to potvrdily nebo vyvrátily, ovšem ještě nejsou k dispozici.
V souvislosti s kontrolami mluví středočeský hejtman David Rath (ČSSD) o cílené šikaně ze strany ministerstva zdravotnictví. K obvinění, že minimálně jedna z krajských lékáren se pacienty přilákané úsporou na regulačních poplatcích snaží pacienty sedřít z kůže, se ale nevyjádřil – do obchodní strategie lékáren v krajských nemocnicích prý hejtmanství nezasahuje.
„Ať si v rámci kompetencí stanovených zákonem dělají, co uznají za vhodné,“ prohlásil Rath.
Krajské lékárny v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově se kvůli zrušení třicetikorunových poplatků za položku na receptu setkávají s obrovským zájmem pacientů a tvoří se před nimi dlouhé fronty. Konkurenčním soukromým lékárnám se to nelíbí, protože pocítily citelný – prý až dvoupětinový – úbytek nakupujících; zaznamenaly tudíž čtyřicetiprocentní pokles zisku.
V reakci na opatření kraje byly dokonce některé z nich donuceny nabízet bonusy ve výši regulačních poplatků. Nespokojení lékárnici se snažili zabránit tomu, co sami označují za nekalou konkurenci krajských lékáren, i soudní žalobou s návrhem předběžného opatření, avšak neuspěli.
Vzhledem k tomu, že od února napodobují počínání Středočechů i lékárny krajských nemocnic i v dalších regionech, lze očekávat i další žaloby.