Nevybírání třicetikorunových poplatků v lékárnách Středočeského kraje za léky na recept v současné podobě končí.

Městský soud v Praze totiž ve čtvrtek vyhověl podání lékárníka z Mladé Boleslavi, který hrazení regulačních poplatků z krajského rozpočtu považuje za nekalou soutěž, a vydal předběžné opatření, které toto počínání zakazuje.

V Boleslavi ještě v pátek bez poplatku

Ještě v pátek ale v mladoboleslavské krajské lékárně poplatky platit nemusíte. Zatím to bude možná naposledy. „Rozhodnutí soudu nyní zkoumají právníci. Ti, co nebudou chtít platit poplatky, tak ještě v pátek nemusejí. Očekávám, že na rozhodnutí soudu zareagujeme v úterý po Velikonocích,“ řekla našemu deníku mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková.

Síť lékáren Dr. Max, která má pobočky v Mladé Boleslavi v Bondy centru a v Kauflandu, přestala letos vybírat poplatky za recept stejně, jako to dělaly lékárny Středočeského kraje. Firma tak chtěla zabránit odlivu zákazníků do krajských lékáren.

„Cílem bylo, abychom našim klientům zajistili stejnou výhodu, jakou nabídla krajská lékárna. Chceme naše zákazníky ochránit,“ řekl již dříve Boleslavskému deníku obchodní ředitel společnosti Česká lékárna, provozující značku Dr. Max, Luboš Korbelář.

"Stálo nás to desetitisíce," říká lékárník

Jenže pro soukromé lékárny to byly značné výdaje navíc z vlastního zisku. „Stojí nás to desetitisíce korun,“ vysvětloval ředitel Korbelář. Soukromá lékárna tak byla krajem znevýhodněna, považovala to za nekalou soutěž a obrátila se na soud.

Jak bude vedení Středočeského kraje na rozhodnutí soudu reagovat, oznámí hejtman David Rath na páteční tiskové konferenci.

„Mohu potvrdit, že soud navrhuje určitá opatření k regulačním poplatkům,“ řekla Deníku ve čtvrtek Rathova mluvčí Berill Mascheková. Jakékoli další podrobnosti ale sdělit odmítla. „Pan hejtman vše vysvětlí na páteční tiskové konferenci,“ konstatovala. Téma tiskovky oficiálně zní: Změny v úhradě poplatků v lékárnách zřizovaných Středočeským krajem.

Musí kraj předběžné opatření respektovat?

Soud sice v případu nevynesl konečný verdikt, ale pro krajské instituce včetně nemocničních lékáren je závazné už předběžné opatření. A tím soud kraji jednoznačně uložil zdržet se poskytování účelových darů na úhradu regulačních poplatků za léky na předpis.

Podle informací Deníku Rathova administrativa uvažovala o tom, že by se poplatky za recepty v krajských nemocnicích nadále nevybíraly – navzdory rozhodnutí soudu. Hejtmanův tým k tomu ale hledal jiný mechanismus než dosud, který by patrně obnášel i více papírování. Zvěsti o přípravách takových kroků však mluvčí Mascheková odmítla jakkoli komentovat. „Pan hejtman vše vysvětlí na tiskové konferenci,“ zopakovala.

Milan Holakovský, Pavel Svačina