„Valí se na nás strašně moc lidí. Často přitom bývají vyřízení a vzteklí. Jsme pod obrovským tlakem,“ říká boleslavská praktická lékařka pro dospělé Lenka Lískovcová, která v poslední době denně řeší až deset telefonátů bezradných seniorů, kteří nevědí, kdy a kde se mají registrovat na očkování proti koronaviru. „Jenže to nevíme ani my. Co a jak se bude dělat, oznamují premiér a ministr. Týká se to i nás, my se přitom veškeré informace dozvídáme z médií,“ poznamenala lékařka.

Záležitosti spojené s očkováním jsou podle Lískovcové během na dlouhou trať, jasněji bude podle jejího odhadu až v řádu týdnů nebo měsíců. Zatím chybí plán, podle kterého by očkování mělo proběhnout. „Začnu-li očkovat, mohu to u svých pacientů zvládnout během dvou týdnů, ovšem aktuálně je vakcín velmi málo. Ani my zdravotníci nejsme proočkovaní,“ vysvětlila.

Na informace čekají také zaměstnanci z lékařského domu Moje ambulance. Mají sice registr vakcinace, ale přesný termín a podrobnosti zatím neznají.

Nemocní senioři

A na obzoru je další vážný problém. Ačkoli boleslavské domovy seniorů už mají situaci pod kontrolou, mezi seniory, kteří žijí ve svých domácnostech, se šíří nákaza. „Nemocných mezi seniory začíná být velmi mnoho,“ potvrdila lékařka Lenka Lískovcová.

Počty pacientů s podezřením na covid-19, odesílaných na testování, rostou také v ordinacích lékařů pro děti a dorost. „Píšeme daleko více žádanek. Někdy jsou jen dvě, v jiných dnech třeba i devatenáct,“ uvedla boleslavská pediatrička Lenka Kvapilová, která se věnuje pacientům od kojenců až po devatenáctileté. Také v její ordinaci by se časem mělo očkovat proti koronaviru. „Děti do šestnácti let se očkovat nebudou, alespoň tedy ne podle posledních studií,“ poznamenala Kvapilová, která by tak pravděpodobně měla očkovat jen starší teenagery. „Dosud je k dispozici jen taková vakcína, která se musí složitě skladovat, což u nás není možné,“ vysvětlila lékařka, jejíž pacienti by se tak zřejmě měli dočkat očkování až v době, kdy bude k dispozici vakcína s jiným typem uchovávání.

Stejně jako na většině míst v Česku bylo i pro boleslavské pacienty v době epidemie a rostoucího počtem lidí s různými nemocemi dýchacích cest nelehké dovolat se do ordinací svých lékařů. Lenka Lískovcová proto společně s dalšími pěti lékaři vyvinuli program s on-line objednávkovým systémem, který mají na svých webech.