Jak vy osobně nahlížíte na obávanou nemoc covid-19, se kterou ani lékaři nemají dosud mnoho zkušeností?
S ohledem na to, že se setkáváme v nemocnici s těžšími případy, bereme covid-19 vážně a nerad slyším zlehčování této diagnózy a konspirační teorie. Zápaly plic, které vídáme, jsou závažné, s těžkým a rozsáhlým poškozením plicní tkáně a hlavně nejistou prognózou do budoucna.

Situace je tedy vážná?
Ano, ale je jiná než na jaře.

Jak vnímáte situaci kolem covidu-19 na jaře a nyní?
Situace proti jaru je diametrálně rozdílná. Je pravda, že alespoň trochu informací o této nemoci máme, ale není jich mnoho a bude trvat ještě měsíce, než se doladí postupy terapie těchto infekcí. Na jaře, kdy byla velká obava z kolapsu zdravotní péče jako například v Číně, se vytvořilo velké množství volných lůžek, jak standardních, tak jednotek intenzivní péče pro covid-19 pacienty, které naštěstí nebyly ani využity.

Můžete porovnat stavy a počty pacientů na jaře a nyní?
Na jaře u nás bylo během prvního týdne pozitivních pacientů zhruba do pěti lidí. Nyní přijímáme jednoho až čtyři pacienty za den. Mnohem častěji se nyní na podzim setkáváme s těžkými nálezy a četnými komplikacemi, které na jaře vidět, alespoň u nás, nebyly. Na lůžka se dostávají i mladší pacienti okolo pětačtyřiceti let.

Jak se dá fyzicky zvládat náročný pracovní den?
Po fyzické stránce to prozatím zvládáme dobře, jak my lékaři, tak sestřičky a sanitáři. Samozřejmostí je práce v respirátoru, v ochranném obleku, ve dvou párech rukavic. Služba je tak mnohem náročnější. A po práci je samozřejmě únava větší než na běžném lůžkovém oddělení.

A co psychická zátěž?
Po psychické stránce zatím naši zdravotníci problémy nemají. Snažíme si všichni vyjít vstříc a pomáhat si.

Jak náročná je covid služba?
Na našem třináctilůžkovém oddělení, kde pečujeme nyní o jedenáct covid pacientů, je lékař pouze jeden, dvě sestry a sanitář. Točí se v tříhodinových intervalech. Jeden lékař je dále na infekční ambulanci a jiný vypomáhá na oddělení s pacienty s podezřením na covid. Zatím se to zvládat dá, ale práce je náročná zejména pro ošetřující personál.

Kolik jste již ošetřili covid pacientů a jak závažné to byly případy?
Statistiku vedeme od 24. září. Pozitivních hospitalizovaných pacientů bylo od té doby osmadvacet na standardním oddělení. Dva pacienti museli být v průběhu nemoci umístěni na ARO. Spektrum je široké. Od lehčích případů až po těžké případy, které byly na vysokých dávkách kyslíku a brzy museli být pacienti přeloženi na jednotku intenzivní péče.

Neměl jste někdy obavy o svoji bezpečnost nebo bezpečí svojí rodiny?
Tyto obavy byly spíše na jaře. Hodně tehdy pomohly dary od lidí v podobě roušek. Já osobně na infekčním oddělení strach neměl. Ochranných pomůcek jsme měli dostatek. Samozřejmě že jsem měl obavy, že donesu nákazu domů, ale stále se uklidňuji tím, že u dětí jsou příznaky mírné. Naštěstí jsou zatím všichni zdraví.