Česká televize navazuje na populární retro seriál Vyprávěj novým projektem, ve kterém zabrousí ještě dál do minulosti.

V seriálu První republika, jehož první klapka padla v neděli, se vypravíme do období mezi léty 1918 a 1945, kdy došlo ke zformování Československé republiky, jejímu vzestupu, ale později také k nacistické okupaci.

Na režisérskou stoličku zasedl opět Biser A. Arichtev, režisér Vyprávěj. V seriálu, jenž bude sledovat osudy členů rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se hned po první světové válce z venkova do pražského Podolí, se můžete těšit například na Pavla Kříže, Jana Vlasáka, Markétu Plánkovou, Michaelu Mauerovou nebo Zdenu Studenkovou.

Hned v prvním díle z roku 1918 však budete mít příležitost poznat také své známé z Mladoboleslavska. Členové místní jednoty Československé obce legionářské totiž přijali nabídku České televize a zahráli si francouzské legionáře v bitvě u Terronu. Zažívali přitom skutečně horké chvilky.

Lehko na cvičišti, těžko na bojišti

„Bylo vedro. Nebe bez mráčku, na bitevním poli ani trocha stínu a na slunci snad šedesát stupňů. Člověk si popálil ruce o helmu i o zbraň," vypráví Jan Juřena.


„Vůbec jsme nestačili doplňovat vodu. Za jeden natáčecí den jsme vypili třeba patnáct litrů, ale všechno jsme vypotili do stejnokrojů. Poprvé jsem viděl, že se člověk může potit tolik, že opravdu může ždímat oblečení," vzpomíná také Jiří Filip.

Legionáři z Mladé Boleslavi se na místě setkali se svými kolegy z Plzně a Hradce Králové a společně přispěli do velkolepého televizního projektu nejen svým soukromým vybavením, tedy stejnokroji a zbraněmi, ale také historickými znalostmi.

„Byli to drobnosti, ale třeba bratr Michal Beneš herce učil, jak se správně salutovalo, já jsem jim předvedl, jak uvázat ovínky. Dlouho jsme také diskutovali o tom, co francouzští legionáři křičeli, když šli do útoku," doplňuje Filip.

Všechny aktéry bojových scén čekalo od časných ranních hodin líčení v maskérně, kde jim byl do kůže vetřen krém s příměsí kávy, která způsobila, že vypadali špinavě a zanedbaně. Kníry se ukázaly být dobovou nutností.

Ve stále se zvyšující teplotě natáčení pokračovalo. Při pořizování záběru bojiště posetého mrtvými vojáky leželi legionáři více než hodinu na zemi a nechávali do sebe pražit slunce.

„Vždycky nás obešla slečna, která rozdala lahve s vodou. Ty jsme si schovali pod sebe. Voda v nich měla nakonec snad padesát stupňů. I tak to ale byla zajímavá zkušenost," uzavírá Filip.

Rozmáchlý seriál bude mít v první sérii 22 dílů a začne se vysílat v lednu příštího roku. V létě pak začne vznikat druhá série.