řidičům na silnicích stěžuje jízdu mlha, ledovka i sněhové jazyky. Problémy jsou převážně na Vysočině. Na Šumpersku varují silničáři před namrzáním vozovek.

Středočeský kraj

Část středočeských silnic je dnes ráno sjízdná jen s opatrností. Vozovky jsou většinou holé a vlhké. Řidiči by však měli dávat pozor na ledovku na silnicích 223 a 229 mezi Pavlíkovem a Rakovníkem, 236 u Zbečna na Rakovnicku a 112 u Struhařova na Benešovsku. Vyplývá to z informací ředitelství silnic a dálnic a policie.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost na dálnici D5, rychlostních silnicích R4, R6, R7 a R10 a na silnicích nižších tříd na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Praze-východ, Příbramsku a Rakovnicku.

Teploty se ráno ve středních Čechách pohybovaly od minus tří do čtyř stupně Celsia. Na většině území foukal slabý vítr, nebyly hlášeny srážky ani omezena viditelnost na silnicích.

Pokud se ale chystáte za rodinou, či na návštěvu mimo náš kraj, ani tam není situace ideální. Kde je situace nejhorší?

Liberecký a Ústecký kraj

Silnice na severu Čech jsou dnes ráno mokré nebo vlhké a s opatrností sjízdné. Dopravu mohou místy komplikovat mlhy nebo silný vítr, vyplývá z informací od krajských silničářů.

Mlhy se vyskytují na dálnici D8, v Krušných horách, na Ústecku, Mostecku a Děčínsku.

Dnes by mělo být zataženo s občasným deštěm. Vítr v nárazech může dosahovat rychlosti až 25 metrů za sekundu. Teploty se přes den dostanou až na devět stupňů Celsia.

Kraj Vysočina

Při jízdě Vysočinou musí i dnes řidiči počítat s hustou mlhou, mrznoucí jinovatkou a také ledovkou a sněhovými jazyky. Nejhorší je situace na Žďársku a Třebíčsku, kde od středy musí hasiči a cestáři z vozovek odstraňovat na zem spadlé stromy a větve, které neunesly tíhu jinovatky. Před ledovkou varuje správa a údržba silnic třeba u Moravských Budějovic, anebo u Cikháje, u Hladova je třeba počítat se sněhovými jazyky. Také na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku snižuje viditelnost hustá mlha.

"Situace se nemění, v noci na Žďársku opět padaly stromy a větve přetížené jinovatkou, a to asi na 15 místech. Nemáme ale hlášený zcela neprůjezdný úsek. Spadlé stromy převážně zasahovaly do vozovky jen částečně. Na Třebíčsku na silnicích namrzá padající mlha," řekl dispečer zimní služba Roman Šabart. Silnice ve zbývajících okresech jsou převážně mokré.

Při průjezdu Vysočinou musí řidiči počítat s rozdílným povrchem vozovek. Přístroje v meteorologické stanici Košetice na Pelhřimovsku hlásí plus tři stupně nad nulou, ale ve všech ostatních klesla teplota vzduchu pod bod mrazu. Nejvíce mrzne na Jihlavsku v oblasti Kostelní Myslové, tam je minus 2,4 stupně Celsia a padá mrznoucí déšť.

Počasí na Vysočině ovlivňuje tlaková výše, která postupuje přes Alpy k východu. Přes den ho od západu začne ovlivňovat slábnoucí studená fronta. Bude zataženo až oblačno a mlhavo. Hlavně na východě bude místy mrholit a slabě pršet. Ráno srážky místy namrzají a tvoří se ledovka. Odpoledne se teplota vzduchu zvýší na plus jeden až plus pět stupňů Celsia.

Olomoucký kraj

Silničáři na Šumpersku varují motoristy před namrzáním vozovek. Teplota se drží na nule a v regionu panuje mlha. V některých oblastech padá námraza ze stromů. S mlhou musejí počítat řidiči například i ve vyšších částech Olomoucka. Silnice v ostatních částech kraje jsou většinou holé a vlhké a sjízdnost by tam měla být bez omezení, vyplývá to z informací správců silnic.

"Problémy jsme měli zejména na Hanušovicku, kde všechny vozovky namrzly. V oblasti Červenohorského sedla, Skřítku a Ostružné padá námraza ze stromů. Možnost namrzání vozovek stále je, teplota se drží na nule a je mlha," řekl dispečer šumperské správy silnic. Doplnil, že vozovky jsou v regionu holé a mokré po chemickém posypu.

Na Jesenicku by měla být naopak sjízdnost bez problémů. Podle dispečera tamní správy silnic je v regionu nyní skoro zataženo, teplota se však zvedla k ránu až na tři stupně nad nulou a fouká silnější vítr. Vozovky jsou tam holé a vlhké, místy suché. S mlhou musejí počítat řidiči v oblasti Šternberska, na Prostějovsku hlásí silničáři kouřmo. Na Přerovsku jsou vozovky holé a vlhké, sjízdné bez omezení.