Pořádně zapijte Silvestra, protože pak už vás nic pozitivního nečeká. Alespoň to tak vypadá podle toho, co všechno se na obyvatele Mladoboleslavska chystá. Jsou to nové poplatky u lékařů, zdražování a také pracovní směny v noci z pátku na sobotu v automobilce Škoda.

Prvním šokem, který pocítí tisíce lidí hned v lednu budou povinné poplatky u lékařů. Platit se bude za vyšetření a za předepsání léku. „Běžné vyšetření, kdy lékař předepíše například dva léky vyjde celkem na 90 korun,“ popisovala již dříve v rozhovoru pro Boleslavský deník ředitelka Zaměstnanecké pojišťovny Škoda Darina Ulmanová.

Jak se s vybíráním poplatků poperou lékaři, pro které to bude znamenat značnou administrativní zátěž, není jasné, ale jak to vyřeší Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, již pomalu začíná být jasné. Podle rádia Jizera budou v nemocnici umístěny automaty. Jenže ne ledajaké. Nemocnice chce využít původně parkovací automaty.

Vedení nemocnice požádalo magistrát o jejich zapůjčení, uvedl v rádiu Jizera primátor Raduan Nwelati. „Samozřejmě, že z automatu nebude vyjíždět doklad o parkování, ale o zaplacení poplatku ve výši 30 korun za ošetření,“ řekl Nwelati.

Rada města rozhodla o zapůjčení pěti automatů k tomuto využití do konce března. Pokud se to osvědčí chce město podle primátora jednat o jejich odprodeji nebo dalším způsobu přenechání nemocnici. „Já osobně dám návrh, aby to byl sponzorský dar nemocnici od města“, dodal Nwelati.

Novinkou pro tisíce zaměstnanců mladoboleslavské Škody Auto zavedení pracovní doby Škoda. Firma totiž hodlá v roce 2008 uspořádat celkem 45 směn v noci z pátku na sobotu. Tyto směny ale budou zcela dobrovolné a dávají možnost lidem, kteří o tom mají zájem, přivydělat si peníze. Zaměstnanci navíc mají možnost podepsat závazek, že odpracují alespoň 15 z celkového balíku sobot a získají navíc prémii.

Zaměstnanci navíc mají možnost podepsat závazek, že odpracují alespoň 15 z celkového balíku sobot a získají tak ještě druhou prémii.

„Dospěli jsme k dohodě, že za odpracovanou směnu bude prémie 400 korun. Ti, kteří se zapojí do systému a zaváží se odpracovat alespoň 15 směn, obdrží ještě prémii 300 korun za odpracovanou směnu. Po deseti odpracovaných směnách budou mít nárok na jeden den volna. Ten, kdo odpracuje těchto patnáct směn, si může vydělat 34 tisíc korun navíc,“ řekl Boleslavskému deníku člen představenstva Škody Auto Martin Jahn.

Příští rok se bude hlavně zdražovat. Většina dodavatelů energií před Vánoci oznámila zdražování. Jak jsme vás informovali, vodné a stočné v regionu podraží o 5,2 procenta. Ceny pitné vody se zvýší na 32 Kč včetně DPH a ceny vody odkanalizované na 27,95 Kč včetně DPH.

Zchlazení po silvestrovských oslavách čeká i na odběratele ústředního tepla od mladoboleslavské firmy Centrotherm. Cena tepla vzroste v roce 2008 o 35,2 koruny a lidé tak zaplatí za jednotku gigajoule zhruba 451 korun.

„Tímto zvýšením ceny reagujeme na posun sazby DPH o čtyři procenta a také na vyšší ceny za plyn a elektřinu,“ řekl Vladimír Tregl, předseda představenstva firmy Centrotherm. Samotné teplo vyrábí Ško–energo, které výrobní cenu drží už osm let na úrovni 273 korun za gigajoule. „Mírné zimy a zateplování domů samozřejmě způsobují, že se topí méně. Nižším odběrům chceme čelit připojením nových objektů, což je v podstatě jediná cesta regulace cen,“ řekl jednatel Ško–energa Miroslav Žďánský.

Už téměř tradičně poroste i cena elektřiny. Ve středních Čechách ovšem poroste nejméně, a to o 7,6 procenta. Více se bude platit také za televizi, a to o dvacet korun. Měsíční koncesionářský poplatek České televizi tak bude celkem 120 korun.

Hlouběji do kapes musí příští rok sáhnout i kuřáci. Cigarety budou stát o osm až deset korun více vzhledem k vyšší spotřební dani.

Nejcitelněji zřejmě všichni pocítí zdražení potravin. „V lednu 2008 budou ceny potravin v průměru o šest procent výše, než byly v lednu 2007. To je vysoké číslo,“ řekla ekonomka Markéta Šichtařová.