VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ledce bych nevyměnil za žádné jiné místo na světě, říká starosta Josef Keller

Ledce - V krajině plné rybníků, na jihovýchodním okraji bývalého mladoboleslavského okresu, stojí obklopena mohutným Svatojiřským lesem obec Ledce. V jejím čele stojí už 16 let patriot a starosta Josef Keller

26.3.2014
SDÍLEJ:

Starosta Josef Keller před opravenou budovou obecního úřadu.Foto: Deník/Martin Weiss

Pane starosto, úřad zastáváte už drahně let. Obyvatele určitě zajímá, zda hodláte na podzim opět kandidovat.
Definitivně rozhodnutý ještě nejsem. Ze zkušenosti vím, jak je práce na tomto postu náročná. Snad pro mě ale bude dostatečnou motivací nové programové období.

Hnacím motorem jsou jistě i úspěchy z poslední doby. Co se v Ledcích v uplynulých letech povedlo?
Díky devadesátiprocentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí se nám podařilo zrekonstruovat celou budovu obecního úřadu, od sklepa až po půdu. Instalovali jsme ekologické topení, které podstatně snížilo náklady na vytápění, ale hlavně zkvalitnilo ovzduší v celém okolí budovy. Oprav se dočkaly i obecní komunikace a částečně veřejné osvětlení.

Ledce mají kolem 350 obyvatel, jaké spolky v obci této velikosti fungují?
Máme tu Sbor dobrovolných hasičů, kteří se dobrovolně, bez jakékoliv náhrady mzdy, zúčastnili například pomoci během loňských povodní v obci Vestec na Nymbursku. Jsem rád, že se nám je podařilo alespoň obléct do nových vycházkových stejnokrojů. Jejich vybavení je spíše sportovní, ale mají jedno staré, snad dokonce historické auto, které si opečovávají. Mladí hasiči jsou úspěšní na okrskových soutěžích. Několikrát dokonce vyhráli.

A nějaké další organizace?
Určitě fotbalový tým, který hraje III. třídu okresního přeboru. Od státu se nám konečně podařilo získat velkou část hrací plochy, která slouží jako hřiště. Byly totiž narovnány majetkové nesrovnalosti z počátku 80. let, kdy byla hrací plocha vybudována a majetkově neřešena. Díky sponzorské firmě Josyma z Kosmonos ji máme dokonce automaticky zavlažovanou. Musím zmínit i organizaci „Mopeďáků". Tento spolek pořádá akce pro děti i dospělé – ukončení letních prázdnin, Mikulášskou nadílku, taneční zábavu a sjezd Mopeďáků. Nesmírně aktivní je také Osvětová beseda.

Jak vím z vlastní zkušenosti, Osvětová beseda a její divadelní spolek se každoročně účastní i Národní pouti, že? Můžete nám tuto akci trochu přiblížit?
Jde o největší, nejvýznamnější a v širokém okolí nejznámější květnové oslavy, které se tradují již od roku 1945. Naše obec se totiž významnou měrou zapsala do protifašistického odboje na Mladoboleslavsku. Přesně 7. května 1945 došlo v obci ke střetu s německými okupanty a v tento den padlo 34 občanů obce a lidí z okolí. Mezi nimi také dva Chorvati a jeden Řek. Pamětní deska na pomníku připomíná také řídícího učitele Josefa Vávru, který byl umučen v koncentračním táboře. Tyto události připomíná každoroční pieta. Letos to bude již 69. ročník. V sobotu 10. května vyrazí od budovy školy ve 13 hodin průvod a po programu u pomníku bude následovat divadelní představení našich ochotníků v přírodním divadle.

Přírodní divadla jsou už spíše unikáty. Jde o novou stavbu?
Vystavěno bylo už v roce 1955. Stojí v dolní části obce uprostřed kaštanů a lip. Hned vedle něj stojí kaplička, která byla vysvěcena 20. července 1873. Stála tehdy velké peníze – 1800 zlatých. Uvnitř byl umístěn zvon, který musela obec spolu se zvonem z márnice na hřbitově za 2. světové války odevzdat Němcům. Až v roce 2003 se zastupitelstvo rozhodlo zakoupit zvon nový a navázat tak na kulturní historii obce. Mezi občany jsme uspořádali sbírku a podařilo se vybrat 80 procent nákladů, zbytek jsme doplatili z rozpočtu obce. Třicetikilový zvon pro nás vylila zvonařská dílna rodiny Dytrychových z Brodku u Přerova. V témže roce byl páterem Rudolfem Zimandlem ze Mcel vysvěcen.

A když se přesuneme do současnosti, co připravujete na letošní rok?
Máme naplánovány dvě akce. Jedná se o rekonstrukci restaurace se společenským sálem a rekonstrukci sportovních kabin. Především restauraci s neúměrně vysokými náklady na provoz je nutné zateplit, vyměnit okna a vyřešit vytápění sálu. Vše bude odvislé od dotací, o které již obec požádala. Ještě v tomto roce bychom chtěli najít také využití pro budovu školy, která přestala svému účelu sloužit v 70. letech. Je to krásná, zachovalá budova z roku 1936 a po zrušení základní školy zůstala v přízemí pouze mateřská škola. V 90. letech se dokonce, jako v mnoha sousedních obcích, uvažovalo i o jejím zrušení z důvodu malého počtu dětí. Jsem rád, že jsme tuto myšlenku překonali a školka se zachovala. V současné době je kapacita 20 dětí a pro naši obec a blízké okolí je to dostačující. Rodiče si chválí, že jde o rodinné prostředí. S dětmi, které odchází na základní školu, se každoročně v rámci činnosti sboru pro občanské záležitosti loučíme odpolední slavností spojenou s předáváním pamětních listů. Myslím, že děti na léta strávená v naší školce rády vzpomínají.

Jaké využití má zbytek školy?
Zatím právě žádné. Díky dotaci z krajského úřadu bylo u školy vybudováno nové oplocení s pěknými kovanými prvky. Naším přáním je vybudovat v 1. patře a v podkroví sociální zařízení – seniorské bydlení pro naše seniory. Kolem celé budovy je dostatek prostoru pro různé úpravy a přístavby. Lze využít i velkou zahradu, která je součástí. Žádné úpravy by nenarušily chod školky a spolupráce zařízení pro seniory a mateřských školek je i jinde vítaná.


Vloni to byly Zvonokosy, letos sehrají Dohazovačku

Zvonokosy v podání divadelního souboru při Osvětové besedě.


Při Osvětové besedě funguje v Ledcích činný divadelní spolek, bez kterého už si místní dovedou jen stěží představit Národní pouť. „Jsem za to hrozně rád a vážím si všech místních divadelních nadšenců, kteří nelitují svého volného času a v této tradici založené našimi předky pokračují," konstatuje uznale starosta Josef Keller. „Ono to není jen o tom, hru nacvičit, ale také vybudovat a postavit kulisy a obstarat vše s tím spojené," dodává. Vloni, na počest 110. výročí založení osvětové besedy, místní ochotníci sehráli se značným ohlasem komedii Zvonokosy. I přes nepřízeň počasí bylo diváků nepočítaně a tísnili se pod pláštěnkami a deštníky. Jeden fanoušek a pravidelný návštěvník ledeckého divadla na obecní úřad napsal: „Absolutní profíci! Oni to snad ani nehráli, bylo to jak živý. Oni předváděli život na jevišti. Oni žili, intrikovali, prali se a rvali, vraždili. Nádherný výkon ode všech!" Pro letošní rok divadelníci secvičují divadelní hru Dohazovačka známější v muzikálové úpravě pod názvem Hello, Dolly. Jste srdečně zváni.
 

Co se praví v kronikách

Ve spojitosti s Ledci vystupuje v historických dokumentech jako první pán Lipoch z Ledec. Tehdy, už v roce 1249, byla vesnice vladyčím statkem.

Na počátku 15. století se o vesnici dozvídáme v souvislosti s úmrtními pánů Alberta Vzteklece z Ledec (+ 1410) a Zikmunda z Ledec (+ 1412), kteří na sklonku svých životů věnovali na „polehčení svých duší" plat klášteru sv. Máří Magdalény v Nových Benátkách.

V 16. století vládli nad vesnicí Křinečtí z Ronova. Od nich ji však koupil Václav Cetenský z Cetně a spravoval ji z vinařického zámku.
Když v pobělohorské době došlo na konfiskace majetku provinilých šlechticů, putovala ves do rukou Adama z Valdštejna, jenž ji připojil k dobrovickému panství.

V Ledcích tehdy stálo šest statků a šestnáct chalup. Po třicetileté válce se jejich počet rapidně snížil stejně jako počet obyvatel. Ten klesl na méně než polovinu. Padesát let po válce měla obec stále o jednu chalupu méně.

Rodnou hroudu neopustily pouze rodiny sedláků Netušila a Bartouška a chalupníků Sládků, Poláka, Matějků, Kuchty, Loreckého a Brodského.

Sto fůr kamene z opuštěných domů bylo prodáno vrchností na stavbu silnice z Ledců do Prodašic.

V roce 1715 měla obec 110 obyvatel v 21 domech, v následujících letech však utěšeně vzkvétala. V roce 1843 zde žilo už 355 obyvatel ve 46 domech a v roce 1921 dokonce 391 obyvatel. Dnes je to zhruba o padesát méně.

V roce 1873 vyrostla na ledecké návsi kaplička zasvěcená Panně Marii Karmelské.

Po vzniku Československé republiky byl do úřadu starosty zvolen František Kaňka. Ve vedení obce setrval i během 2. světové války, v jejím závěru vedl revoluční národní výbor a úřad opustil až v roce 1949.

Během války zřizovali Němci v lesích kolem obce muniční skladiště. To se v květnových dnech roku 1945 stalo primárním cílem povstání. S místními bojovali příslušníci SS, pancéřované stroje se kryly za hradbou civilistů, popravovalo se, nad vsí visela hrozba totálního vypálení. Dnes připomíná 34 padlých pomník na návsi.  


Kde se vzal název obce

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, jméno obce neodkazuje k ledu, přestože v okolí je celá řada rybníků, které v zimě zamrzají. Vychází ze staročeského ledče, což je zdrobnělina podstatného jména lado. Už vám svítá?

Lado nebo lada je výraz pro neobdělávanou půdu, jež leží ladem. Původně měl tedy název vesnice podobu jednotného čísla – to Ledce neboli malé lado, malé neobdělávané území.

Teprve dnes se užívá v názvu množné číslo – ty Ledce. A jak se jméno obce správně skloňuje? Chcete-li se před místními blýsknout, říkejte, že míříte do Ledec, správná podoba je však do Ledců.

Autor: Martin Weiss

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446. Věda a výzkum - Věda a výzkum Strojní inženýři ve výzkumu a vývoji 46 000 Kč Inženýři elektrotechnici a energetici ve výzkumu a vývoji Vývojový inženýr nárazy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 46000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Analýza numerické situace, - Optimalizace konstrukčních řešení, - Stanovování technických řešení, - Koordinace svěřených projektů, Požadujeme VŠ vzdělání, znalost FEM výpočtů, NJ nebo AJ - hovorová znalost. Pracoviště: Škoda auto a.s. - technický vývoj, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 23 000 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Technik kvality - výstupní kontrola. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - vizuální výstupní kontrola kvality a třídění dílů, - zapisovat vady a dělat reporty, - správa e-mailové komunikace, Požadujeme:, - ukončené ÚSO, - praxe z výstupní kontroly kvality nebo zkušenost na obdobné pozici v automobilovém průmyslu výhodou, - znalost čtení ve výkresové dokumentaci, - znalost práce na PC, - schopnosti komunikační, organizační a rozhodovací, - pečlivost a soustředěnost, smysl pro detail., - základy AJ/NJ výhodou., , Od 1.1.2018 připravila naše firma KWD Bohemia pro zaměstnance benefity:, 1. Nástupní bonus ve výši 25 000,- Kč, 2. Každý měsíc kredit ve výši 200,- Kč na občerstvení (bagety, káva…), 3. Příspěvek na životní a důchodové pojištění ve výši 300,- Kč měsíčně, 4. Program Benefit Plus do výše až 30 000 Kč (cestování, kultura, sport, wellness, zdraví, mateřské školky...), 5. Výhodný operativní leasing na auta značky ŠKODA – Rapid, Fabia, Citigo, Octavia, 6. Zvýhodněné mobilní tarify pro rodinné příslušníky zaměstnanců, 7. Příspěvek na školní pomůcky pro rodiče prvňáčků v hodnotě 500 Kč, 8. Dny zdraví a očkování proti chřipce, Třísměnný provoz, pracovní poměr na dobu neurčitou a nástup možný ihned.. Pracoviště: Kwd bohemia, s.r.o., Husova ulice, č.p. 623, 294 41 Dobrovice. Informace: Kristýna Hroníková, +420 770 149 851. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
46

Automobilce opět klesl prodej

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na tiskové konferenci v poděbradské městské knihovně, kde měla 20. listopadu kancelář.
3

Na rozvoj kraje by mohlo jít téměř půl miliardy korun

Adventní trhy budou dále na Výstavišti. Loňský model se osvědčil, říká magistrát

Mladá Boleslav – Adventní trhy u parku na Výstavišti: pro někoho vítaná změna, jiní by je raději viděli na tradičnějším místě v lokalitě Staroměstského náměstí. Jasné je ale v tuto chvíli jedno: podle mladoboleslavského magistrátu se loňský model osvědčil a adventní trhy tak znovu míří do parku u Výstaviště.

Kdo na studium nemá, ať se do něj nepouští, žádají kraje

Střední Čechy – Řešte situaci na středních školách. Bezodkladně. S touto výzvou se na ministerstvo školství obracejí všechny kraje – a do jednotného šiku se staví i středočeské hejtmanství.

Na milovickém letišti má vyrůst okruh pro auta

Milovice – Rozuzlení po téměř 30 letech? Skoro tak dlouho trvají debaty o využití bývalého vojenského letiště, které za minulého režimu sloužilo především pro potřeby okupačních sovětských vojsk. Aktuálně se zdá, že by problém mohl být vyřešen.

Smogové zákazy Praha 'odpískala'

Střední Čechy - Obávat se možnosti drastického omezování pohybu v případě, že nastane smogová situace na úrovni takzvaného stavu regulace (za posledních 12 let se to stalo čtyřikrát), by prozatím neměli Středočeši mířící do Prahy. Po více než roce a půl prací na přípravách regulačního plánu hlavní město projekt spojovaný se jménem radní Jany Plamínkové (STAN) odpískalo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT