VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ledce bych nevyměnil za žádné jiné místo na světě, říká starosta Josef Keller

Ledce - V krajině plné rybníků, na jihovýchodním okraji bývalého mladoboleslavského okresu, stojí obklopena mohutným Svatojiřským lesem obec Ledce. V jejím čele stojí už 16 let patriot a starosta Josef Keller

26.3.2014
SDÍLEJ:

Starosta Josef Keller před opravenou budovou obecního úřadu.Foto: Deník/Martin Weiss

Pane starosto, úřad zastáváte už drahně let. Obyvatele určitě zajímá, zda hodláte na podzim opět kandidovat.
Definitivně rozhodnutý ještě nejsem. Ze zkušenosti vím, jak je práce na tomto postu náročná. Snad pro mě ale bude dostatečnou motivací nové programové období.

Hnacím motorem jsou jistě i úspěchy z poslední doby. Co se v Ledcích v uplynulých letech povedlo?
Díky devadesátiprocentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí se nám podařilo zrekonstruovat celou budovu obecního úřadu, od sklepa až po půdu. Instalovali jsme ekologické topení, které podstatně snížilo náklady na vytápění, ale hlavně zkvalitnilo ovzduší v celém okolí budovy. Oprav se dočkaly i obecní komunikace a částečně veřejné osvětlení.

Ledce mají kolem 350 obyvatel, jaké spolky v obci této velikosti fungují?
Máme tu Sbor dobrovolných hasičů, kteří se dobrovolně, bez jakékoliv náhrady mzdy, zúčastnili například pomoci během loňských povodní v obci Vestec na Nymbursku. Jsem rád, že se nám je podařilo alespoň obléct do nových vycházkových stejnokrojů. Jejich vybavení je spíše sportovní, ale mají jedno staré, snad dokonce historické auto, které si opečovávají. Mladí hasiči jsou úspěšní na okrskových soutěžích. Několikrát dokonce vyhráli.

A nějaké další organizace?
Určitě fotbalový tým, který hraje III. třídu okresního přeboru. Od státu se nám konečně podařilo získat velkou část hrací plochy, která slouží jako hřiště. Byly totiž narovnány majetkové nesrovnalosti z počátku 80. let, kdy byla hrací plocha vybudována a majetkově neřešena. Díky sponzorské firmě Josyma z Kosmonos ji máme dokonce automaticky zavlažovanou. Musím zmínit i organizaci „Mopeďáků". Tento spolek pořádá akce pro děti i dospělé – ukončení letních prázdnin, Mikulášskou nadílku, taneční zábavu a sjezd Mopeďáků. Nesmírně aktivní je také Osvětová beseda.

Jak vím z vlastní zkušenosti, Osvětová beseda a její divadelní spolek se každoročně účastní i Národní pouti, že? Můžete nám tuto akci trochu přiblížit?
Jde o největší, nejvýznamnější a v širokém okolí nejznámější květnové oslavy, které se tradují již od roku 1945. Naše obec se totiž významnou měrou zapsala do protifašistického odboje na Mladoboleslavsku. Přesně 7. května 1945 došlo v obci ke střetu s německými okupanty a v tento den padlo 34 občanů obce a lidí z okolí. Mezi nimi také dva Chorvati a jeden Řek. Pamětní deska na pomníku připomíná také řídícího učitele Josefa Vávru, který byl umučen v koncentračním táboře. Tyto události připomíná každoroční pieta. Letos to bude již 69. ročník. V sobotu 10. května vyrazí od budovy školy ve 13 hodin průvod a po programu u pomníku bude následovat divadelní představení našich ochotníků v přírodním divadle.

Přírodní divadla jsou už spíše unikáty. Jde o novou stavbu?
Vystavěno bylo už v roce 1955. Stojí v dolní části obce uprostřed kaštanů a lip. Hned vedle něj stojí kaplička, která byla vysvěcena 20. července 1873. Stála tehdy velké peníze – 1800 zlatých. Uvnitř byl umístěn zvon, který musela obec spolu se zvonem z márnice na hřbitově za 2. světové války odevzdat Němcům. Až v roce 2003 se zastupitelstvo rozhodlo zakoupit zvon nový a navázat tak na kulturní historii obce. Mezi občany jsme uspořádali sbírku a podařilo se vybrat 80 procent nákladů, zbytek jsme doplatili z rozpočtu obce. Třicetikilový zvon pro nás vylila zvonařská dílna rodiny Dytrychových z Brodku u Přerova. V témže roce byl páterem Rudolfem Zimandlem ze Mcel vysvěcen.

A když se přesuneme do současnosti, co připravujete na letošní rok?
Máme naplánovány dvě akce. Jedná se o rekonstrukci restaurace se společenským sálem a rekonstrukci sportovních kabin. Především restauraci s neúměrně vysokými náklady na provoz je nutné zateplit, vyměnit okna a vyřešit vytápění sálu. Vše bude odvislé od dotací, o které již obec požádala. Ještě v tomto roce bychom chtěli najít také využití pro budovu školy, která přestala svému účelu sloužit v 70. letech. Je to krásná, zachovalá budova z roku 1936 a po zrušení základní školy zůstala v přízemí pouze mateřská škola. V 90. letech se dokonce, jako v mnoha sousedních obcích, uvažovalo i o jejím zrušení z důvodu malého počtu dětí. Jsem rád, že jsme tuto myšlenku překonali a školka se zachovala. V současné době je kapacita 20 dětí a pro naši obec a blízké okolí je to dostačující. Rodiče si chválí, že jde o rodinné prostředí. S dětmi, které odchází na základní školu, se každoročně v rámci činnosti sboru pro občanské záležitosti loučíme odpolední slavností spojenou s předáváním pamětních listů. Myslím, že děti na léta strávená v naší školce rády vzpomínají.

Jaké využití má zbytek školy?
Zatím právě žádné. Díky dotaci z krajského úřadu bylo u školy vybudováno nové oplocení s pěknými kovanými prvky. Naším přáním je vybudovat v 1. patře a v podkroví sociální zařízení – seniorské bydlení pro naše seniory. Kolem celé budovy je dostatek prostoru pro různé úpravy a přístavby. Lze využít i velkou zahradu, která je součástí. Žádné úpravy by nenarušily chod školky a spolupráce zařízení pro seniory a mateřských školek je i jinde vítaná.


Vloni to byly Zvonokosy, letos sehrají Dohazovačku

Zvonokosy v podání divadelního souboru při Osvětové besedě.


Při Osvětové besedě funguje v Ledcích činný divadelní spolek, bez kterého už si místní dovedou jen stěží představit Národní pouť. „Jsem za to hrozně rád a vážím si všech místních divadelních nadšenců, kteří nelitují svého volného času a v této tradici založené našimi předky pokračují," konstatuje uznale starosta Josef Keller. „Ono to není jen o tom, hru nacvičit, ale také vybudovat a postavit kulisy a obstarat vše s tím spojené," dodává. Vloni, na počest 110. výročí založení osvětové besedy, místní ochotníci sehráli se značným ohlasem komedii Zvonokosy. I přes nepřízeň počasí bylo diváků nepočítaně a tísnili se pod pláštěnkami a deštníky. Jeden fanoušek a pravidelný návštěvník ledeckého divadla na obecní úřad napsal: „Absolutní profíci! Oni to snad ani nehráli, bylo to jak živý. Oni předváděli život na jevišti. Oni žili, intrikovali, prali se a rvali, vraždili. Nádherný výkon ode všech!" Pro letošní rok divadelníci secvičují divadelní hru Dohazovačka známější v muzikálové úpravě pod názvem Hello, Dolly. Jste srdečně zváni.
 

Co se praví v kronikách

Ve spojitosti s Ledci vystupuje v historických dokumentech jako první pán Lipoch z Ledec. Tehdy, už v roce 1249, byla vesnice vladyčím statkem.

Na počátku 15. století se o vesnici dozvídáme v souvislosti s úmrtními pánů Alberta Vzteklece z Ledec (+ 1410) a Zikmunda z Ledec (+ 1412), kteří na sklonku svých životů věnovali na „polehčení svých duší" plat klášteru sv. Máří Magdalény v Nových Benátkách.

V 16. století vládli nad vesnicí Křinečtí z Ronova. Od nich ji však koupil Václav Cetenský z Cetně a spravoval ji z vinařického zámku.
Když v pobělohorské době došlo na konfiskace majetku provinilých šlechticů, putovala ves do rukou Adama z Valdštejna, jenž ji připojil k dobrovickému panství.

V Ledcích tehdy stálo šest statků a šestnáct chalup. Po třicetileté válce se jejich počet rapidně snížil stejně jako počet obyvatel. Ten klesl na méně než polovinu. Padesát let po válce měla obec stále o jednu chalupu méně.

Rodnou hroudu neopustily pouze rodiny sedláků Netušila a Bartouška a chalupníků Sládků, Poláka, Matějků, Kuchty, Loreckého a Brodského.

Sto fůr kamene z opuštěných domů bylo prodáno vrchností na stavbu silnice z Ledců do Prodašic.

V roce 1715 měla obec 110 obyvatel v 21 domech, v následujících letech však utěšeně vzkvétala. V roce 1843 zde žilo už 355 obyvatel ve 46 domech a v roce 1921 dokonce 391 obyvatel. Dnes je to zhruba o padesát méně.

V roce 1873 vyrostla na ledecké návsi kaplička zasvěcená Panně Marii Karmelské.

Po vzniku Československé republiky byl do úřadu starosty zvolen František Kaňka. Ve vedení obce setrval i během 2. světové války, v jejím závěru vedl revoluční národní výbor a úřad opustil až v roce 1949.

Během války zřizovali Němci v lesích kolem obce muniční skladiště. To se v květnových dnech roku 1945 stalo primárním cílem povstání. S místními bojovali příslušníci SS, pancéřované stroje se kryly za hradbou civilistů, popravovalo se, nad vsí visela hrozba totálního vypálení. Dnes připomíná 34 padlých pomník na návsi.  


Kde se vzal název obce

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, jméno obce neodkazuje k ledu, přestože v okolí je celá řada rybníků, které v zimě zamrzají. Vychází ze staročeského ledče, což je zdrobnělina podstatného jména lado. Už vám svítá?

Lado nebo lada je výraz pro neobdělávanou půdu, jež leží ladem. Původně měl tedy název vesnice podobu jednotného čísla – to Ledce neboli malé lado, malé neobdělávané území.

Teprve dnes se užívá v názvu množné číslo – ty Ledce. A jak se jméno obce správně skloňuje? Chcete-li se před místními blýsknout, říkejte, že míříte do Ledec, správná podoba je však do Ledců.

Autor: Martin Weiss

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce:, Pracoviště DS Schenker Mladá Boleslav, Průmyslová 1260, 293 06 Kosmonosy, , Prvotní kontakt: e-mail: pros@ospro.cz nebo osobně: Každé úterý od 8:00 do 11:00 - Husova 192, Mladá Boleslav, , Požadujeme odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost, dobrý zdravotní stav (prašné prostředí, horko).. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o. - kosmonosy, Průmyslová, č.p. 1260, 293 06 Kosmonosy. Informace: Miloslav Pros, +420 775 588 928. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 12 200 Kč Sanitáři Všeobecný sanitář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: . Pracoviště: Oblastní nemocnice mladá boleslav, a.s., nemocnice středočeského kraje, tř. Václava Klementa, č.p. 147, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Kočová Petra Blažejová Marcela, +420 326 742 012,326 742 007. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 130 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Směnoví údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Přestavlcká č.p. 1474, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: tel.: 326 706 600, e-mail: kissova@profsvar.cz, , Požadavky:, - Vyučen ve strojírenském oboru, - Vhodné pro absolventy, - Komunikativnost, samostatnost, ochota učit se novým věcem, pečlivost, - Řidičský průkaz skupiny B, - Znalost seřizování CNC strojů, - Vyhláška 50 - §6 výhodou, - Manuální zručnost, - Svářecí průkaz, , Pracovní náplň:, - Oprava strojů a zařízení, - Výměna svařovacích a lisovacích přípravků, - Provádění záznamů o provedené údržbě, - Běžná oprava budov v areálu firmy, - Výroba drobných pomocných přípravků a zařízení, - Provádění preventivní údržby na strojích a zařízení, , V případě zájmu a poskytnutí bližších informací nás kontaktujte., , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravování, příspěvek na životní pojištění a důchodové připojištění, Až 5 týdnů dovolené, dárkové poukazy do lékáren Dr. Max, dobíjecí karta do městského bazénu v Mladé Boleslavi, dárkový poukaz do obchodů s oblečením C&A.. Pracoviště: Prof svar s.r.o., Přestavlcká, č.p. 1474, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Sandra Kiššová, +420 326 706 600. Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, Předměřice nad Jizerou, , Prvotní kontakt:, - osobně na adrese Pod Krejcárkem 975/2, Praha 3, Pá od 13:00 do 15:00, - e-mail: kismm@email.cz, - tel.: 602 667 161 od 09:00 do 15:00, , Upřesňující údaje:, - požadujeme výpis ze zdravotní dokumentace, - fyzicky nenáročná práce v třísměnném provozu, - po nástupu do práce se prochází školením, které je již hrazeno jako běžné odpracované směny, - specifikace práce: linková výroba, , Zaměstnanecké výhody:, - kariérní růst. Pracoviště: Tisana se - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Mykhaylo Kish, +420 602 667 161.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

V Boleslavi se auta rodí, ale také jsou v ohrožení

Předvánočními přípravami žije již nyní tým zámku Loučeň na Nymbursku.
3

Pro Vánoce chystá Loučeň i neviditelný stromeček

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

OBRAZEM: Výstava traktorů potěšila velké i malé

Kropáčova Vrutice, Košátky – Výstava historických traktorů, ale i dalších vozů rozmanité zemědělské techniky se již desátým rokem opakovala v sobotu 8. září v areálu firmy N&N Košátky. Kromě možnosti traktory obdivovat měli dospělí možnost vyzkoušet si i jejich řízení. Pro děti byly na oplátku nachystány traktůrky šlapací, chůze na chůdách a další hry. O půl třetí vyrazily vystavené stroje na závěrečnou spanilou jízdu.

OBRAZEM: Módní přehlídka ve Sboru Českých bratří

Mladá Boleslav – Minulý týden se ve Sboru Českých bratří konala za hojné účasti módní přehlídka mladoboleslavského návrháře Martina Burgera. Ta představila směsici business i sportovních oděvů, z nichž některé se vyznačovaly i jistou odvážností v duchu hesla "méně je někdy více". Představená kolekce nesla název "VICTIM", tedy anglicky oběť. Vycházela z premisy, že každý se, ať vědomě či ne, stává v dnešní době nějakým způsobem obětí. 

Vykradači prodejen podle policie napáchali škody za tři miliony

Střední Čechy /VIDEO/ – Za mříže cel vazební věznice putovala pětice cizinců ve věku od 23 do 29 let, které středočeští kriminalisté dopadli jako podezřelé ze série vloupání do prodejen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT