„Už toho máme vážně dost!“ křičí shodně obyvatelé Láskova, příměstské části Mladé Boleslavi poblíž Debře. A důvod? Stavba nových domů, která desítkám obyvatel vzala cestu, po níž jezdili řadu let. „Byla to pro nás jediná příjezdová cesta. Stavbaři nám slíbili, že postaví novou. Ta tam opravdu stojí, ale jak po ní máme jezdit, když nám ji pořád blokují?“ rozhořčil se proti praktikám stavbařů. Ti totiž už několikrát zatarasili příjezdovou cestu několika hromadami hlíny.

„Nechali jsme ji zablokovat pouze v jednom jediném případě a to tehdy, když jsme na nové komunikaci prováděli stříkání vodorovného značení,“ obhajuje se Jan Zeman, hlavní stavbyvedoucí firmy Colas, která se na výstavbě také podílí. Jakékoliv jiné blokování cesty ale radikálně odmítá. „Silnice byla řádně umytá a uklizená, abychom tam mohli značení udělat, ale řidiči nám to stále znečišťovali,“ podotkl Zeman.

S tím ale obyvatelé nesouhlasí. „Je to tady každou chvílí. Když k nám jede na návštěvu naše dcera, tak to musí objíždět přes prudkou stráň po trávě. To přece takhle nejde! Navíc takhle musíme občas jezdit i my,“ postěžovala si místní obyvatelka, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.

Obyvatelé Láskova se podle jejich slov výstavbě nebrání. „Nesmí nás tím ale nějak omezovat. Proč zde třeba nevyznačí nějakou objížďku?“ ptají se lidé. Ta ale podle slov hlavního stavbyvedoucího firmy Colas není potřeba. „Silnice je hotová a lidé z Láskova ji tak mohou normálně používat,“ dodal Zeman.

Tomu by obyvatelé rádi věřili. Se zablokovanou cestou se ale potýkají i několikrát do měsíce. Pokud tam zrovna nejsou hromady hlíny, brání průjezdu kamiony, které na stavbu přiváží materiál. „Projet nás ale nenechají, takže musíme vycouvat zpět až na hlavní silnici a domů se dostat jinou cestou.

Třeba po polní cestě. Tam ale hrozí, že si poničíme auto,“ postěžoval si obyvatel Láskova.

Pokud i nadále bude docházet k blokování cesty, hodlají se obyvatelé příměstské části Láskov obránit i na primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho.