Finále MOL Cupu, v němž se ve středu 9. května utkaly na neutrální půdě mladoboleslavského stadionu celky SK Slavia Praha a FK Jablonec, nemělo tak docela poklidný průběh.

Na zápas dorazila zhruba pětitisícovka fanoušků, většina jistě s úmyslem jednoduše zafandit svému favoritovi a vrátit se domů. V takové množině lidí, navíc při podobných rozhodujících zápasech, se ale téměř vždy najde zlomek výtržníků, kteří mají potřebu si zařádit. A k tomu také brzy došlo. K pokřikům při zápase záhy přibyla zakázaná pyrotechnika, někteří chuligáni začali poškozovat, vytrhávat, a zapalovat sedačky.

"Policisté museli v souvislosti s uplynulým zápasem zatím řešit tři přestupky proti veřejnému pořádku, jeden přestupek proti občanskému soužití a jeden trestný čin, konkrétně přečin krádež," uvádí mladoboleslavská policejní mluvčí Lucie Nováková. "Momentálně také vyhodnocujeme kamerové záznamy a v případě ztotožnění osob, které používaly pyrotechniku, budeme další přestupky ještě řešit," sděluje Nováková.

Mezi některými fanoušky to v jednu chvíli dokonce vřelo natolik, až policie obdržela informaci, že se chystají vtrhnout i na hrací plochu. Na místo byla proto preventivně povolána i pořádková jednotka, která ale nakonec zasahovat nemusela. "V rámci bezpečnostních opatření byly nasazeny stovky policistů. Pořádkové složky nastoupily za pořadatelskou službu, kde setrvaly až do konce zápasu," říká Lucie Nováková.

Ačkoliv se až na hřiště tedy konflikt nepřelil, někteří fanoušci se své rozmíšky rozhodli řešit před stadionem. V důsledku menší bitky potřeboval na místě jeden fanoušek ošetření. Uvnitř stadionu také další člověk zkolaboval a musel být sanitkou převezen do nemocnice.

Jakmile se nakonec po zápase všichni rozešli, přišel čas zhodnotit spoušť, jakou po sobě chuligáni zanechali.

"Škoda nebyla v tuhle chvíli ještě vyčíslena. Zatím jsme provedli fotodokumentaci poškozených sedaček. Některé jsou ohořelé, další polámané, pár jich je také vytrhnutých," vypočítává manažer komunikace FK Mladá Boleslav Jiří Koros. Ve vřavě došlo i k potrhání ochranných sítí.

"Jakmile bude o rozsahu poškození jasno, vystavíme fakturu Fotbalové asociaci České republiky, kde to přeúčtují buď přímo identifikovaným jedincům, nebo klubům, v jejichž sektorech se výtržnosti odehrávaly," říká Koros. Středeční události ale podle něj nejsou ve srovnání s tím, co se občas v minulosti na stadionu odehrávalo, ničím výjimečným. "Už tu bylo i hůř," dodává lakonicky.

Poněkud větší rozhořčení projevuje jeden z fanoušků, který musel chování výtržníků pozorovat. "Vzal jsem na fotbal pětiletého kluka, a musel jsem se za ně stydět. Snažím se svojě dítě vést ke sportu, ale potom se místo na fotbal musel dívat na bandu pitomců, co si tady léčí komplexy. Musel jsem mu potom dlouho vysvětlovat, že tohle prostě ke sportu nepatří. Doufám, že za tohle budou padat pořádné tresty nebo aspoň pokuty," rozhořčuje se devětatřicetiletý Libor K., který na zápas přišel podpořit Jablonec.