Svatováclavská jízda historických vozidel, která patří ke stěžejním akcím pořádaným městem, se bude konat v neděli 28. září. Zásadní novinkou je ovšem rozhodnutí, že nezačne tradičně na Komenského náměstí, ale u Domu kultury.

„Důvodem této změny je obava, že by původně plánovaný start z Komenského náměstí mohly ohrozit případné komplikace při dokončování stavby horkovodu v této lokalitě,“ řekl náměstek primátora Mladé Boleslavi Jan Smutný.

Stavba horkovodu již od léta komplikuje život řidičům i obyvatelům v oblasti náměstí Míru a 9. května. Dopravní uzavírka ulice 9. května, která komplikuje vjezd na Komenského a Staroměstské náměstí, má skončit 25. září, tedy pouhé tři dny před termínem Svatováclavské jízdy.

Podle primátora Raduana Nwelatiho sice není otevření ulice 9. května ohroženo, ale přesto byl start jízdy přesunut. „Stát se může cokoliv. Kdyby pak náhodou došlo k tomu, že bychom tuto ulici nemohli otevřít, tak nastal zmatek. Těžko bychom to mohli lidem na poslední chvíli sdělovat,“ vysvětlil primátor Nwelati.

Start Svatováclavské jízdy proto tento rok bude u Domu kultury i přesto, že na již vytištěných plakátech jsou avizované starty a zahájení na Komenského náměstí a že stavební firmy tvrdí, že 25. září bude stavba hotova.

„Ale může se stát, že sítě, které nejsou v projektové dokumentaci zaznamenány, mohou způsobit komplikace. Pak bychom v neděli 28. září museli improvizovat. To nechceme, protože se nám sem sjede mnoho historických vozidel a motorek,“ řekl náměstek Smutný.

Účastníkům jízdy byla proto již odeslána pozvánka s informací o tom, že start bude letos u Domu kultury. Podle organizátorů se vlastního rally do Kláštera má zúčastnit 115 aut a motorek, dalších 53 aut a motocyklů je přihlášeno na výstavu na Výstavišti a ti všichni by měli absolvovat jízdu po městě, tedy řádově přes 160 vozidel.

Další přihlášky se proto již nepřijímají, všichni se ale mohou přijít na tuto akci podívat. Časový harmonogram akce se nemění. Program začne u Domu kultury v 08.30 vystoupením cyklistů na obřích kolech a mažoretek.

Následně se proud automobilových i motocyklových veteránů vydá směrem ke kruhovému objezdu a dále po již tradiční trase městem. Jízdu zakončí v parku Výstaviště, kde bude další doprovodný program a návštěvníci si budou moci historická vozidla prohlédnout.