Kriticky nízká výkupní cena mléka nutí české zemědělce likvidovat stáda dojného skotu. Zemědělské družstvo Čistá u Mladé Boleslavi před několika dny prodalo 105 krav do Belgie a Německa, na zbývajících 595 krav hledá kupce. Část krav pravděpodobně půjde na jatka, část se pokusí prodat jiným chovatelům.
„Chov je dlouhodobě nerentabilní a v brzké době nevidíme naději na zlepšení. Proděláváme peníze a pokud bychom dále pokračovali v chovu za těchto podmínek, tak za nějaký čas zlikvidujeme celé družstvo," popsal aktuální špatnou situaci v českém zemědělství Jaroslav Kubín, předseda představenstva Zemědělského družstva Čistá.
Podle Zemědělské svazu ČR přijde v souvislosti s likvidací chovu v Čisté o práci až sedmnáct lidí v živočišné výrobě. Ukončení chovu krav se ale dotkne také rostlinné výroby.
Moderní kravín
Moderní kravín, který v Čisté postavili před deseti lety, bude od léta prázdný. Družstvo proto nyní řeší, jak budovu využít. „Zadali jsme studii, která zpracovává možnost úpravy kravína. Chceme aspoň z části zachovat produkci organické hmoty, proto uvažujeme o výkrmu býků," nastínil možnou budoucnost Jaroslav Kubín.
Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ale upozornil, že pokud bude více podniků likvidovat chovy dojených krav, hrozí, že se kritická situace rozšíří i do sektoru masných krav a hovězího masa.
„Likvidace dojného skotu povede také ke snížení zaměstnanosti na venkově," konstatoval Martin Pýcha.
Prohlášení zemědělců
Na znepokojivý stav upozorňují zemědělci dlouhodobě. Letos na jaře aktualizovali zemědělci na Vysočině prohlášení, kde požadují například zavedení přísnějších kontrol při dovozu potravin do České republiky či zavedení národních dotačních titulů pro podporu dojného skotu.
Martin Pýcha o současné situaci už ale jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou a hledá řešení i s ministerstvem zemědělství.