Exprimátor Svatopluk Kvaizar vystoupil z SNK-ED a z pravicové koalice v mladoboleslavském zastupitelstvu. V zastupitelstvu ale zůstává. Potvrdil to našemu Deníku. Koalice je tak slabší o jeden hlas, což může v případě nižší účasti koaličních zastupitelů znamenat menší schopnost pravice prosazovat své zájmy. To se konečně projevilo už v případě mnohamilionové půjčky na investice kolem výstavby vysokoškolského areálu v centru Mladé Boleslavi. Opozice nedávno tento koaliční návrh smetla pod stůl právě díky nízké účasti koaličních zastupitelů. Primátor Raduan Nwelati to tehdy označil za diletantismus opozice.

Kvaizar však včera uvedl, že to neznamená, že by se stal členem opozice. „Budu nyní zcela nezávislým a samostatným zastupitelem. Budu tak hlasovat podle toho, co je správné, aniž bych měl špatné svědomí s ohledem na zájmy koalice,“ vysvětlil včera Kvaizar.

Jako hlavní důvod svého odchodu z koalice označil fakt, že nebyl zastupitelstvem akceptován do žádné z navrhovaných funkcí – člen představenstva Vodovodů a kanalizací, předseda komise, či zástupce statutárního města. „Také se mi nelíbí některá rozhodnutí, jako jsou politické čistky ve vedení městských firem a fakt, že kontrolní komisi města ovládají členové koalice. Vždy a všude platí, že tuto komisi má mít opozice,“ řekl Kvaizar.

Jeho koaliční kolega Jan Smutný chápe Kvaizarův odchod jako ztrátu člena s odbornou praxí, který mohl poradit při řešení problémů. „Je nám to líto, ale je to jeho rozhodnutí. My jsme ho prosazovali do některých funkcí, ale bohužel někteří koaliční zastupitelé jinak mluví a jinak hlasují. Možná mu nemohli zapomenout něco z minulosti,“ uvažuje Smutný.

Podle opozice se Kvaizarův krok dal očekávat. „Pan Kvaizar je osobnost a člověk s charakterem, takže jsem se vůbec divil, že si s těmito lidmi, co dnes vedou město, kazil svoji dobrou pověst,“ reagoval ostře šéf místní ČSSD Robin Povšík.

Politické hnutí Zvon to chápe jako chlapské gesto. „Myslím, že se zachoval jako chlap. Pokud cítí, že má jiný názor, je dobře, že z koalice vystoupil,“ řekl předseda Jan Nejman.