Jen několik měsíců fungovalo v městě automobilů krizové centrum zřízené pro obyvatele Mladé Boleslavi k řešení problémů spojených s ekonomickou krizí. Město jej nechalo zřídit v únoru letošního roku. K prvnímu školnímu dni však pozastavuje jeho činnost. Řekl to primátor města Raduan Nwelati.

O pozastavení činnosti rozhodlo vedení města. Důvod je jednoduchý. O centrum přestal být v posledních dnech zájem. Například během minulého týdne nepřišel na radu nikdo. V předešlých týdnech by se počet dorazivších lidí dal spočítat na prstech jedné ruky.

„Za sedm měsíců působení centra jsme obsloužili 967 osob. Na mzdách jsme zaplatili 351 tisíc korun, tedy asi 40 tisíc korun měsíčně, což není podle mého názoru žádná vysoká částka,“ uvedl mladoboleslavský primátor.

Jedna půjčka

Během více než půlročního působení poskytlo krizové centrum také jednu půjčku. Podle Nwelatiho šlo o částku 200 tisíc korun ze speciálního fondu pro pomoc lidem v ekonomické krizi. „Nejvíce návštěvníci centra využívali poradenství právníka a také služby a rady sociálních pracovnic magistrátu,“ řekl primátor.

Vedení boleslavské radnice si dočasným zavřením centra slibuje úsporu peněz na jeho provoz. Zároveň je ale připraveno provoz okamžitě obnovit. „Máme informaci, že ke konci roku by se mohlo stát, že znovu bude narůstat počet nezaměstnaných. V takovém případě jsme připraveni provoz opět obnovit,“ řekl primátor.

Případné znovuspuštění Krizového centra v Mladé Boleslavi je podle slov primátora domluvené také s pracovníky centra, kteří tam pracovali na dohodu o provedení práce.

Jak také poznamenal náměstek primátora Adolf Beznoska, dojde ke snížení původního objemu finančních prostředků ve výši 10 milionů korun, připravených ve fondu pro pomoc lidem v ekonomické krizi, na částku přesahující milion korun,“ uvedl Beznoska.

Zůstavší peníze poputují do rozpočtu města. I zbylé prostředky ve fondu budou podle jeho mínění dostatečné na pokrytí případných dalších žádostí obyvatel o tyto formy půjček.

Je situace už dobrá?

Vedení mladoboleslavské radnice si nezájem obyvatel o krizové centrum vysvětluje stabilizovanou situací. „Neznamená to ale, že bychom již byli za případnou krizí. Firmy jen v tuto chvíli již tolik nepropouští jako předtím,“ míní primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Na konci měsíce se na dveřích centra objeví cedule s informací o pozastavení činnosti krizového centra. K dispozici tam budou telefonní čísla na tajemnici úřadu a vedoucí odboru sociálních služeb pro eventuální žadatele o pomoc.

Pokud se ovšem provoz už nikdy nespustí, chce město současné prostory využít pro jiné potřeby.