Desítky obyvatel Mladé Boleslavi se již ocitly v ekonomické krizi. Tedy pouze v případě, že budeme považovat návštěvníky mladoboleslavského krizového centra právě za lidi zasažené současnou ekonomickou recesí. „Zájem lidí o návštěvu krizového centra města, které zahájilo provoz 2. února, se zvyšuje a je znát, že informace o jeho existenci se dostává do povědomí občanů města,“ řekla Boleslavskému deníku mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Hana Koišová.

110 lidí v krizi?

O služby centra v době od 2. do 17. února projevilo podle Koišové zájem již 110 lidí. Největší zájem o služby centra byl v pondělí 9. února, kdy tam s prosbou o pomoc či radu během jediného dne přišlo 21 lidí. „Do centra přicházejí i lidé, kteří zcela nepochopili možnosti a podmínky nabízené pomoci. V této souvislosti je vhodné znovu upozornit, že v centru se nerozdávají žádné půjčky v hotovosti, jak si mylně někteří občané vykládají,“ vysvětluje náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska (ODS).

Politik však dodává, že většinou přicházejí občané s věcnými dotazy. Zajímají se nejčastěji o dávky hmotné nouze, ale stále častěji se začínají obracet s radou i na právní a finanční poradce. Několik zájemců již konkrétně řešilo možnosti čerpání částky z krizového fondu. Podle náměstka Beznosky se tito lidé dozvěděli, za jakých podmínek mohou půjčky z fondu získat a jaké doklady k tomu budou potřebovat.
„Pokud podmínky splní a požadované doklady na magistrát přinesou, mají šanci půjčku získat,“ řekl Beznoska.

Peníze jen na něco

Tato pomoc je ovšem cíleně směrována na řešení problémů s placením výdajů na bydlení a vzdělání, které prokazatelně nastaly v důsledku ekonomické krize a ztráty zdroje obživy po 1. 12. 2008. Nelze tedy očekávat, že si zde někteří občané vyřeší například dluhy na nájemném z minulosti.

Služby centra se přitom postupně rozšiřují. Nově jsou zde například k dostání i informační letáky pro cizince z třetích zemí o státním projektu, který jim umožní zadarmo návrat do vlasti. Návštěvníci centra mohou také dostat nově informaci například o nabídce zaměstnání v řadách Policie ČR. Náměstek primátora Jaroslav Polívka (Volba pro MB) uvedl, že vítá možnost podpory „odjezdu“ cizinců z Mladé Boleslavi, kteří zde často zůstávají bezprizorní a zvyšují tak kriminalitu. „Obávám se ale, že tyto peníze na cestu budou jen pro malé množství lidí, že zájem bude vyšší,“ řekl Polívka.

Roste kriminalita

Právě v souvislosti s propouštěním cizinců stoupla v Mladé Boleslavi drobná kriminalita. Takzvané drobné krádeže levného zboží podle ředitele městské policie Tomáše Kypty ve městě stouply o 80 procent. Výrazně se zvýšil i počet bezdomovců, a to na 90 z původních 50.

Pro úplnou objektivitu nutno dodat, že s podporou cizinců nesouhlasí městská opozice. „Vadí mi, když podivně zbohatlí lidé, mnohdy majitelé personálních agentur, kteří ve svých rezidencích nikdy nepoznali „slast“ soužití s jejich pracovníky, se na nás smějí ze svých limuzín a sledují, jak stát z daní zaměstnanců řeší problém, který měli platit právě oni,“ řekl zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Ve francouzské TV

Služby krizového centra jsou také centrem pozornosti řady médií a v pondělí zde například náměstek primátora Jaroslav Polívka doprovázel při natáčení štáb francouzské veřejnoprávní televize.