Na začátku srpna, poté, co ředitel Roman Král oznámil, že má nový školní rok personálně zajištěný, to přitom chvíli vypadalo, že se situace ohledně jeho osoby a nejisté budoucnosti žáků a pedagogů zklidnila. Opak je, bohužel, pravdou. Velká část rodičů stále trvá na odvolání ředitele a argumentují tím, že školu za poslední roky, co ve vedení školy stojí Král, opustilo několik velmi schopných učitelů, které nahradili méně kvalitní.

Podle výpovědi jedné z žaček, panuje na škole velmi dusná atmosféra. „Celé prázdniny to s kamarády probíráme. Odešla naše třídní učitelka, kterou jsme měli velmi rádi a teď vůbec nevíme, kdo ji nahradí. Do školy se nám vůbec nechce, přitom jsme tam dřív chodili rádi. Hodně z nás uvažuje, že školu změní,“ říká smutně dívka.Celou záležitost zamotává i minulost Romana Krále. Ten před příchodem do Mladé Boleslavi působil na základní škole v Radotíně, odkud měl údajně odejít kvůli podobným problémům, jaké teď řeší v Boleslavi. Král ovšem tuto informaci striktně odmítá. „Odešel jsem odtamtud na svou vlastní žádost, a to z rodinných důvodů,“ obhajuje se ředitel boleslavské školy.

Roman Král se také ucházel o místo ředitele školy v Kněžmostě, což potvrdila tajemnice zdejšího úřadu Radka Maděrová. „Ano, před pár lety se účastnil konkurzu na pozici ředitele místní základní školy. Tehdy ale dostal přednost jiný uchazeč,“ sdělila stručně Maděrová.

Rodiče poukazují i na fakt, že analýza školy, kterou Král vypracoval, není zcela pravdivá. „V analýze je mnoho nepravdivých informací. Lze snadno dokázat, že si Král neprávem přivlastňuje spoustu věcí. Za jeho působení škola ztrácí prestiž. Navíc neumí jednat s lidmi ani s dětmi. Jako jediné řešení celé krize se nabízí jeho rezignace, kterou ale on odmítá. Máme strach, co bude dál, hlavně s dětmi. My se ale rozhodně nehodláme vzdát, využijeme všechny možné prostředky, abychom školu zachránili,“ říká rozhodně jeden z rodičů, kteří bojují za odstoupení Krále z funkce.

I vedení města si uvědomuje, že je nutné celou věc vyřešit. Náměstek primátora Daniel Marek doporučil Královi rezignaci. Nic víc se prý momentálně nedá dělat. „Podle zákona ho odvolat nemůžeme, pokud z jeho strany nedojde k porušení zákona. Snažíme se jednat jak s rodiči, pedagogy, ale i Králem. Momentálně nás ujistil, že má školní rok zajištěný. My se s Králem každopádně chceme ještě před začátkem školního roku sejít a opět s ním celou záležitost projednat,“ vysvětlil Marek.Rodiče si také stěžují, že žádné kroky nepodnikla ani školní inspekce a poukazují na to, že v minulém roce kontrola proběhnout měla, na poslední chvíli ale byla zrušena. „Nic podobného si nevybavuji. Se školní inspekcí jsem byl v kontaktu na konci minulého školního roku. Tehdy mě pracovníci kontaktovali s tím, že dostali podnět kvůli hromadnému odchodu učitelů. Shodli jsme se ale, že toto není důvod k provedení kontroly,“ vysvětlil Marek. Na obhajobu ředitele dodal, že koncepce školy, kterou má Král připravenou, je dobrá. „Právě proto byl na post přijat. Líbily se nám myšlenky a plány, které chtěl na škole realizovat. Problém je, bohužel, v komunikaci, kdy pan Král neumí jednat s lidmi. Nedokáže si je získat na svou stranu, manažersky to nezvládá a nezvládá přesvědčit lidi, které má kolem sebe, že jeho myšlenky a plány jsou správné,“ dodává Marek.

Jeho slova dokládá i incident, který popisuje jedna z maminek. „Loni v červnu schůzku s rodiči budoucích šesťáků zahájil bez pozdravu a ještě s nevybíravou poznámkou na stranu rodičů. Všichni jsme tehdy byli z jeho jednání v naprostém šoku, “ vzpomíná.