Celkem sedm osobností Bělé pod Bezdězem převzalo v hudebním altánu v parku na náměstí v Bělé pod Bezdězem Křišťálové pečetě, které se rozhodlo udělit město v rámci třetího ročníku Srazu rodáků a přátel města Bělá pod Bezdězem.

Jedním z oceněných byl Jaroslav Dvořák, kterému se zastupitelstvo města rozhodlo udělit toto významné ocenění za celoživotní přínos ve spolkové činnosti zahrádkářů.

Karel Havelka si naopak doslova a do písmene pro své ocenění do hudebního pavilonu vyskočil, čímž přihlížejícím lidem z řad široké bělské veřejnosti jasně ukázal, že i ve svém požehnaném věku je stále mladý. Od města si Křišťálovou pečeť vysloužil za celoživotní přínos v oblasti sportu.

Zastupitelstvo města Bělá pod Bezdězem se také rozhodlo udělit ocenění Oldřichu Jelenovi, výtvarníkovi, na jehož obrazy se mohli lidé přijít podívat i v době konání srazu rodáků do Galerie Česká brána. S městem v současné době spolupracuje například na revitalizaci místního zámku. Jak během předávání pečetí uvedl ředitel Městských kulturních zařízení Bělá Petr Matoušek, v roce 1984 odešel Oldřich Jelen do Prahy, kde studoval na AMU. Později působil ve významných periodikách a působil v takových titulech, jako například Playboy nebo Lidové noviny.

Rozvoj knihovny

Marie Šimůnková pak získala Křišťálovou pečeť za rozvoj městské knihovny. Před přítomnými zavzpomínala na život v knihovně i na první počítače, které do tohoto zařízení dorazily. „Když jsem do knihovny nastoupila, bylo tam kolem pěti tisíc knih. V roce 2002 jsem odcházela do důchodu, a to tam bylo již 25 tisíc titulů,“ uvedla Šimůnková.

I další z oceněných byla žena, a to Ivana Ročková, která získala pečeť za mimořádný přínos městu Bělá pod Bezdězem. Ivana Ročková patří k předním pěveckým hvězdám operního nebe.

„Strašně ráda vzpomínám na na to, když jsem zde začínala v pěveckém sboru. Pořád sem ráda jezdím a čerpám tady potřebnou energii,“ uvedla Ročková, která ihned po ocenění hudební pavilon neopustila, nýbrž si společně s místním pěveckým sborem zazpívala jednu z písniček.

Další dvě pečetě se rozhodlo zastupitelstvo města udělit in memoriam, a to panu Jaroslavu Cankařovi za řemeslné mistrovství a panu Otovi Lauermanovi za celoživotní propagaci města. O hudební doprovod se během slavnostního ceremoniálu postaral místní pěvecký sbor Carillon. Zazněly například šlágry od Jaroslava Ježka.

close zoom_in
O hudební vystoupení se během předávání Křišťálových pečetí postaral pěvecký sbor Carillon.
Zazpívala si i Ivana Ročková (v červených šatech), která pečeť získala. Foto: Deník/T. Ježek