Upozorňují na to středočeští hasiči, podle kterých je potřeba pálení nahlásit. „Ohlášení je možné prostřednictvím internetových stránek paleni.izscr.cz. Tím, že pálení ohlásíte, zabráníte zbytečnému výjezdu, kdy si někdo může myslet, že na daném místě hoří. „V případě zanedbání této povinnosti hrozí pokuta až do výše 500 tisíc korun,“ vysvětluje mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

I tak se ale pravidelně stává, že některá pálení nejsou ohlášena a hasiči zbytečně vyjedou. Právě proto by organizátoři nahlášeného pálení měli mít u sebe mobilní telefon, který uvádí jako kontaktní, aby se s nimi mohli v případě nejasností hasiči okamžitě spojit.

Potřeba je dodržovat i další pravidla:
- vždy zvažte, zda je místo pro pálení ohně bezpečné
- mějte pálení neustále pod kontrolou, nikdy neodcházejte od ohně, až by u něj někdo zůstal,
- připravte si vodu pro případ, že odlétne jiskra a zapálí například trávu okolo,
- pokud ztratíte nad pálením kontrolu, volejte ihned hasiče na lince 150
- nezapomeňte, že čarodějnický oheň bude po shoření ještě několik hodin dohořívat! Doutnající ohniště je potřeba před odchodem pečlivě uhasit.


Z pohledu zákona o ochraně ovzduší je možné na otevřených ohništích spalovat pouze suchý rostlinný materiál, tedy listí či dřevo, které není znečištěné žádnými chemickými látkami. "Nic jiného se tímto způsobem pálit nesmí,“ uvedl pro Boleslavský deník ekolog Tomáš Ježek s tím, že v případě, že se na vatrách pálí odpad, jako jsou třeba pneumatiky, plasty, nábytek a podobně, hrozí organizátorům až několika milionové pokuty.

Často se přitom stávalo, že vatry na okrajích obcí, případně mimo obytnou část, připomínaly spíše skládku odpadu. „Běžně se tam nacházely skříně, koberce, platové věci z domácností, staré natřené tyčky z plotů, pneumatiky, mrtvá zvířata a podobně. I letos se tam tyto věci nacházejí, ovšem pozitivní na tom je, že už to není v tak velké míře, jako v minulých letech. Možná už lidem došlo, že co si tam vyhodí, to si tam večer při zapálení vatry také všechno vdechnout,“ dodává ekolog.

Ostatně o tom se během víkendu přesvědčili i strážníci městské policie v Mladé Boleslavi, když na Krásné louce zjistili osoby, vykládající z vozu dřevěný odpad na připravenou čarodějnickou vatru. „Hlídka ovšem zjistila, že jde o dřevo, které je napuštěné neznámou látkou. Vzhledem k tomu, byly ženy vyzvány, aby dřevo opět naložily do auta a z místa ho odvezly,“ uvedl ředitel městské policie Tomáš Kypta s tím, že vzhledem k tomu, že řidička vjela s autem do zákazu vjezdu, chtěla jí hlídka udělit pokutu. „S její výší ale řidička nesouhlasila, a proto bude přestupek oznámen na příslušný odbor magistrátu,“ dodal Kypta.

Tomáš Langer