Krajský úřad se v těchto dnech začal zabývat populačním vývojem svých obyvatel, zjistil nepříjemné informace. Donutila ho k tomu totiž evropská studie, ze které vyplývá, že v roce 2030 bude každému třetímu Evropanovi šedesát a více let.
V praxi to znamená, že za osmnáct let by mělo být v Čeku, potažmo v jednotlivých krajích, při současném počtu kolem devadesáti tisíc obyvatel, kolem třicet tisíc lidí v důchodovém věku.
Odborný tým pracovníků Středočeského kraje vytvořil ve spolupráci s Klárou Hulíkovou z katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK v Praze materiál mapující základní trendy v oblasti populačního vývoje. „Jeho cílem je především představit dostupná data týkající se obyvatelstva Středočeského kraje, ukázat aktuální situaci regionu a jeho možný vývoj v dalších letech. Dokument věnuje pozornost také souvislosti populačního vývoje a nároků, které klade na veřejné systémy — systém vzdělávání nebo zdravotních a sociálních služeb," sdělila Markéta Vítková z Oddělení styku s médii a veřejností Středočeského kraje.
Středočeský kraj má mezi kraji České republiky v mnoha ohledech zcela specifické postavení. Jedná se o kraj s největší rozlohou a s nejvyšším počtem obyvatel, jehož populační vývoj byl v posledních letech výrazně předurčen úrovní migrace.
Je zřejmé, že populace České republiky, stejně jako v mnoha jiných vyspělých zemích světa, prochází v posledních letech rychlým vývojem a mnoha změnami z hlediska velikosti, pohlavní a věkové skladby, ale i vzdělanosti, sociální struktury, a podobně. Tyto změny se promítají také do potřeb společnosti a kladou zvýšené nároky na veřejné systémy.
Předpoklady jsou tedy alarmující. Středočeský kraj se rozhodl chopit se této složité výzvy pro budoucnost a zapojil se do Mezinárodního projektu DAR, financovaného prostřednictvím programu Interreg IVC z Evropského fondu pro regionální rozvoj, který se touto otázkou ubývání a stárnutí populace zabývá.
Projekt Dart se soustřeďuje zejména na příklady tzv. dobrých praxí z domova i zahraničí, které se ukázaly jako efektivní při řešení různých problémů vyplývajících z negativních vlivů demografických změn.
Podle odborníků nás do konce století čeká i etnická proměna. Příliv migrantů do západních zemí by mohl vést k tomu, že kontinent bude „méně evropský" a bude v něm žít i víc míšenců. „Cílem materiálu je představit dostupná data a ukázat aktuální situaci regionu a jeho možný vývoj v dalších letech," řekla Markéta Vítková, tiskový odbor kraje.